5-sülfosasilat içeren karışık ligandlı komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of mixed-ligand complexes containing 5-sulfosalicylate
- Tez No: 1016462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ARSLAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
Özet
Tez kapsamında yapılan çalışmalarda, Co(II), Zn(II) ve Cd(II) geçiş metallerinin 5-sülfosasilik asit ligandı (H3ssal) içeren karışık ligandlı üç koordinasyon polimeri hidrotermal yöntemle sentezlendi. Bu komplekslerin yapıları, elemental analiz, IR ve UV-Gör. spektroskopisi ve X-ışınları tek kristal çalışmaları ile aydınlatıldı. Sentezlenen komplekslerinin faz saflıklarını doğrulamak amacıyla X-ışınları toz kırınımı (PXRD) çalışmaları yapıldı. Tek kapsamında, ikincil ligant olarak verici atomu azot olan ve köprüleme yeteneğine sahip 1,2-bis(4-piridil)etan, 1,2-bis(imidazol-1-il)benzen ve 4,4ˈ-bipiridin kullanıldı. Sentezlenen {[Co(μ-dpetan)(H2O)4](Hssal)·H2O}n (1), [Zn(µ-Hssal)(o-bix)]n (2) ve{[Cd(µ-bpy)H2O)4](Hssal)·H2O}n (3) koordinasyon polimerlerinde 5-sülfosasilik asit dianyonik formda bulunmaktadır. Hssal, 1 ve 3 komplekslerinde tamamlayıcı iyon olarak, 2 kompleksinde ise karboksil oksijen atomları ve sülfo oksijen atomu üzerinden (B4 bağlanma modu) üç dişli köprü ligandı olarak yer almaktadır. Oktahedral geometriye sahip 1 ve 3 komplekslerinin bir boyutlu (1D), üçgen çift piramit geometriye sahip 2 kompleksinin ise üç boyutlu (3D) yapıya sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three mixed-ligand coordination polymers containing 5-sulfosalicylate ligands (H3ssal) of Co(II), Zn(II), and Cd(II) transition metals were synthesized via the hydrothermal method. The structures of these complexes were elucidated by elemental analysis, IR and UV–Vis. spectroscopy, and single-crystal X-ray diffraction studies. Powder X-ray diffraction (PXRD) analyses were performed to confirm the phase purity of the synthesized complexes. In this study, nitrogen-donor secondary ligands with bridging ability−1,2-bis(4-pyridyl)ethane, 1,2-bis(imidazol-1-yl)benzene, and 4,4′-bipyridine−were employed. In the synthesized coordination polymers {[Co(μ-dpetan)(H2O)4](Hssal)·H2O}n (1), [Zn(µ-Hssal)(o-bix)]n (2) and {[Cd(µ-bpy)H2O)4](Hssal)·H2O}n (3), the 5-sulfosalicylate ligands (H3ssal) are present in their dianionic form. They act as auxiliary ligands in complexes 1 and 3, while in complex 2 they additionally function as tridentate bridging ligands through carboxylate oxygen atoms and a sulfo oxygen atom (B4 coordination mode). It was determined that complexes 1 and 3, which exhibit polymeric octahedral geometry, form one-dimensional (1D) structures, whereas complex 2, which has a trigonal bipyramidal geometry, exhibits a three-dimensional (3D) structure.