Investigating the reasons for choosing English-medium instruction (emi), students' expectations from emi, and perceived career opportunities: A study of English preparatory-year program students in Türki̇ye
İngilizce öğretim dili (EMI) terchih nedenleri, öğrencilerin emı'den beklentileri ve algılanan kariyer olanaklarının incelenmesi: Türkiye'de İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 1016493
  2. Yazar: ŞERMİN ÇELİK KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu karma yöntem araştırması, Türkiye'de önde gelen bir teknik üniversitede İngilizce öğretim dili (English-Medium Instruction [EMI]) programlarına kayıtlı hazırlık programı (PYP) öğrencilerinin İngilizce öğretim dilini tercih etme nedenlerinin altında yatan motivasyonları, bölümlerindeki gelecekteki EMI deneyimlerine ilişkin akademik beklentilerini ve EMI'nin gelecekteki kariyer fırsatlarıyla ilişkisine yönelik algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel ve nitel veri toplama süreçlerini bir araya getiren açıklayıcı sıralı karma yöntem araştırma deseni çerçevesinde yürütülmüştür. Nicel veriler, geniş bir katılımcı grubundan (N=968; faktör yapıları 400 kişilik bir alt örneklem üzerinden doğrulanmıştır) 50 maddelik bir anket aracılığı ile toplanırken, nitel veriler 32 gönüllü PYP öğrencisiyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Nicel veriler IBM SPSS İstatistik 29 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise MAXQDA 26.1 sürümü kullanılarak tematik olarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin EMI tercihlerinin; çoğunlukla kendine yatırım yapmak amaçlı bireysel yönelim, akademik gelişim, uluslararası akademik fırsatlara daha rahat erişim, bağlamsal faktörler ve geleceğe yönelik kariyer hedefleri gibi çok boyutlu faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Akademik açıdan PYP öğrencileri, EMI'yi akademik gelişim ve uluslararası hareketlilik bağlamında stratejik bir yatırım olarak değerlendirmiştir; ancak yüksek düzey akademik düşünme becerilerinin geliştirilmesine ilişkin daha temkinli ve çok boyutlu görüşler ortaya koymuşlardır. Ayrıca öğrenciler, bölümlerindeki alan derslerinin İngilizce olmasının akademik ve dilsel açıdan zorluklar getireceğini düşünmektedirler. Mesleki açıdan ise öğrencilerin önemli bir bölümü; EMI'nin hem yerel hem küresel iş piyasalarında daha iyi fırsatlar sağlayacağına inanmaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, EMI'nin hazırlık programı öğrencileri tarafından yalnızca bir öğretim dili olarak değil, aynı zamanda çok boyutlu stratejik bir yatırım olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Bu bulguların yükseköğretim kurumlarındaki EMI politikalarının geliştirilmesine ve öğrencilerin öngörülen akademik ve mesleki ihtiyaçlarını karşılayabilecek daha öğrenci odaklı eğitim uygulamalarının tasarlanmasına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This mixed-methods research aims to explore preparatory-year program (PYP) students' underlying motivations for choosing English-medium instruction (EMI), their academic expectations regarding their future EMI experience in their departments, and their perceptions of EMI in relation to career opportunities at a leading technical university in Türkiye. The research employed an explanatory sequential mixed-methods design integrating both quantitative and qualitative data collection procedures. Quantitative data were collected via a 50-item questionnaire from a large cohort (N=968, with factor structures validated on a subsample of 400), while qualitative insights were derived from semi-structured interviews with 32 volunteer PYP students. Quantitative data were analyzed using IBM SPSS Statistics 29. Qualitative data were analyzed thematically using MAXQDA version 26.1. The findings demonstrate that students' preferences for EMI is predominantly influenced by multiple dimensions, including personal agency, academic development, access to international academic opportunities, contextual factors, and future-oriented career aspirations. Academically, PYP students perceived EMI as a strategic investment for academic development, international mobility; however, they adopted a nuanced stance toward the cultivation of higher-order academic skills. They also anticipated engaging with disciplinary content in their departments in English would present specific academic and linguistic challenges. From professional standpoint, a considerable proportion of the students believed that EMI would provide enhanced job opportunities at both local and global labor markets. Ultimately, the research underscores that EMI is perceived not merely as a medium of instruction, but as a multifaceted strategic investment by PYP students. These findings intend to provide implications for the development of EMI policies in higher education institutions, and the design of more student-responsive educational practices that can address students' anticipated unique academic and professional needs.