Çalışma hayatında kadın: Ürdün örneği
Women in working life: The Example of Jordan
- Tez No: 918429
- Danışmanlar: Prof. Dr. FATMA ZEHRA SAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, iş yaşamının toplumsal ve ekonomik sistemlerle ilişkisini inceleyerek, sanayi devriminden günümüze kadar olan evrimini vurgulamaktadır. İlk olarak, iş yaşamı temel ihtiyaçları karşılamak amacıyla yapılan bir etkinlikti, ancak sanayileşme ile birlikte örgütlü istihdam ve ücretli çalışma sistemlerinin yükselmesi gibi önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Toplumlar ilerledikçe, iş yaşamı giderek daha fazla entelektüel emeğe dayanır hale gelmiş ve modern iş piyasasında bilgi ve uzmanlaşmış becerilerin önemi artmıştır. Çalışma ayrıca, iş gücündeki bireylerin rollerinin toplumsal yapı, emek bölüşümü ve ekonomik büyüme gibi unsurlar tarafından nasıl şekillendirildiğini incelemekte ve küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve esnek çalışma düzenlemelerinin çağdaş iş yaşamı üzerindeki etkilerini tartışmaktadır. Çalışmanın odak noktalarından biri, iş yaşamındaki kadınların karşılaştığı tarihsel ve güncel zorluklar olup, bu zorluklar özellikle aile ve iş yaşamı dengesini kurmaya yönelik engellerdir. Kadınların iş gücüne katılımındaki önemli ilerlemelere rağmen, toplumsal normlar ve beklentiler, özellikle erkeklerin egemen olduğu sektörlerde hala engeller yaratmaktadır. Bu araştırma, Ürdün'de yapılmış olup, derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel bir yöntem kullanılmıştır. Eğitim, sağlık, kişisel bakım (saç kesimi) ve gıda sektörlerinde çalışan kadın girişimcilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara aile rolleri, sosyal beceriler, liderlik, kariyer hedefleri, motivasyon, problem çözme ve başarı üzerine odaklanan toplam 15 soru sorulmuştur. Çalışma, kadınların iş gücündeki fırsatlarını artırmak ve iş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için eğitim ve yasal reformların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper explores the evolution of work life in relation to social and economic systems, emphasizing its transformation from pre-industrial times to the present. Initially, work was driven by the need to meet basic needs, but industrialization brought about significant shifts, including the rise of organized employment and wage systems. As societies advanced, work increasingly relied on intellectual labor, highlighting the importance of knowledge and specialized skills in the modern job market. The paper also examines how societal structures, such as the division of labor and economic growth, have shaped individuals' roles in the workforce. Moreover, it discusses the impact of globalization, technological advancements, and flexible work arrangements on contemporary work life. A central focus of the paper is the role of women in work life, addressing the historical and ongoing challenges they face in balancing work and family responsibilities. Despite significant progress in women's participation in the workforce, societal norms and expectations continue to create barriers, particularly in sectors traditionally dominated by men. This research, conducted in Jordan, uses a qualitative methodology with inductive reasoning through in-depth semi-structured interviews. Women entrepreneurs working in various sectors—education, healthcare, personal care (hairdressing), and food—were interviewed. A total of 15 questions were asked, focusing on family roles, social skills, leadership, career goals, motivation, problem-solving, and success. The study underscores the importance of education and legal reforms in enhancing women's opportunities in the labor market, aiming to achieve gender equality in work life.