Lomber radikülopatili hastalarda alt ekstremitenin ultrason ile morfolojik analizi ve klinik parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 1016721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SAĞLAM AKKAYA, PROF. DR. MURAT KARKUCAK, PROF. DR. ERHAN ÇAPKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Lomber radikülopati (LR), bacak ağrısı ve motor defisitlerle karakterize, yürüme paternlerinde değişikliğe ve kronik kas güçsüzlüğüne yol açabilen yaygın bir klinik durumdur. Bu nöromüsküler değişikliklerin, zamanla diz çevresi dokularda ve eklem kıkırdağında ikincil yapısal farklılıklara neden olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, tek taraflı LR tanılı hastalarda ultrason kullanarak; rektus femoris (RF) kas kalınlığı ve kesit alanı, medial gastroknemius (MG) ve tibialis anterior (TA) kas kalınlığı ile distal femoral kıkırdak kalınlığının (DFKK) etkilenen ve sağlam taraflar arasında karşılaştırılması ve bu parametrelerin klinik ve fonksiyonel verilerle olan ilişkisinin incelenmesidir. Amaç: Lomber radikülopati (LR), bacak ağrısı ve motor defisitlerle karakterize, yürüme paternlerinde değişikliğe ve kronik kas güçsüzlüğüne yol açabilen yaygın bir klinik durumdur. Bu nöromüsküler değişikliklerin, zamanla diz çevresi dokularda ve eklem kıkırdağında ikincil yapısal farklılıklara neden olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, tek taraflı LR tanılı hastalarda ultrason kullanarak; rektus femoris (RF) kas kalınlığı ve kesit alanı, medial gastroknemius (MG) ve tibialis anterior (TA) kas kalınlığı ile distal femoral kıkırdak kalınlığının (DFKK) etkilenen ve sağlam taraflar arasında karşılaştırılması ve bu parametrelerin klinik ve fonksiyonel verilerle olan ilişkisinin incelenmesidir. Bulgular: Etkilenen tarafta RF kesit alanı (p < 0,001), RF kalınlığı (p = 0,002) ve MG kalınlığı (p = 0,038), etkilenmeyen tarafa göre anlamlı derecede düşük bulundu. IPAQ skorları; RF kesit alanı (r = 0,412, p = 0,003) ve RF kalınlığı (r = 0,438, p = 0,001) ile orta düzeyde pozitif, MG ve TA kalınlığı ile DFKK ölçümleriyle ise zayıf düzeyde pozitif korelasyon gösterdi (p < 0,05). LANSS skorları ile etkilenen taraf TA kalınlığı arasında orta düzeyde negatif korelasyon saptandı (r = -0,461, p < 0,01). ODI tüm kas ölçümleriyle zayıf düzeyde koreleydi (p < 0,05). 6DKYT mesafesi; RF kesit alanı (r = 0,452, p = 0,001) ve RF kalınlığı (r = 0,468, p < 0,001) ile orta düzeyde, MG, TA ve DFKK ölçümleriyle ise zayıf düzeyde pozitif korelasyon sergiledi (p < 0,05). SLST skorları ile tüm US ölçümleri arasında zayıf pozitif korelasyon görüldü (p < 0,05). TKÖ skorları; RF kesit alanı (r = -0,402, ii p = 0,004) ve RF kalınlığı (r = -0,424, p = 0,002) ile orta düzeyde, MG, TA ve DFKK parametreleriyle ise zayıf düzeyde negatif korelasyon gösterdi (p < 0,05). Sonuç: LR; etkilenen tarafta RF ve MG kaslarında anlamlı atrofiye neden olmakta, buna fonksiyonel kapasitede azalma, denge bozukluğu ve kinezyofobi artışı eşlik etmektedir. DFKK'nın fonksiyonel parametrelerle gösterdiği zayıf-orta düzeydeki anlamlı ilişkiler, kas morfolojisindeki bozulmanın eklem kıkırdağı bütünlüğüyle erken dönemde etkileşim içinde olabileceğini düşündürmektedir. Kasiskelet sistemi ultrasonografisi, bu morfolojik değişikliklerin tespitinde değerli bir araçtır. Klinik sonuçları iyileştirmek ve uzun vadeli komplikasyonları önlemek için, LR rehabilitasyon programlarına denge, yürüme ve nöromüsküler kontrol eğitimi ile birlikte eklem çevresi kasların hedefe yönelik güçlendirilmesi dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Lumbar radiculopathy (LR) is a common clinical condition characterized by radiating leg pain and motor deficits, which may lead to altered gait patterns and chronic muscle weakness. These neuromuscular changes may lead to secondary structural alterations in periarticular knee tissues and articular cartilage over time. This study aimed to compare rectus femoris (RF) thickness and crosssectional area, medial gastrocnemius (MG) and tibialis anterior (TA) thickness, and distal femoral cartilage thickness (DFCT) between the affected and unaffected sides in patients with unilateral LR and explore their correlations with clinical and functional parameters. Materials and Methods: This cross-sectional study included 50 patients diagnosed with unilateral LR associated with lumbar disc herniation lasting longer than six months. Clinical and functional assessments included the Visual Analog Scale (VAS), International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS), Oswestry Disability Index (ODI), 6-Minute Walk Test (6MWT), Single-Leg Stance Test (SLST), and Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK). Bilateral US measurements were performed to evaluate the thickness and cross-sectional area of the RF, the thickness of the MG and TA muscles, as well as DFCT at the medial condyle, intercondylar area, and lateral condyle. Results: RF cross-sectional area (p < 0.001), RF thickness (p = 0.002), and MG thickness (p = 0.038) were significantly lower on the affected side compared to the unaffected side. IPAQ scores showed moderate positive correlations with RF CSA (r = 0.412, p = 0.003) and RF thickness (r = 0.438, p = 0.001), and weak positive correlations with MG and TA thickness, as well as DFCT measurements (p < 0.05). LANSS scores revealed a moderate negative correlation with TA thickness on the affected side (r = -0.461, p < 0.01). ODI was weakly correlated with all muscle measurements (p < 0.05). The 6MWT distance showed moderate positive correlations with RF cross-sectional area (r = 0.452, p = 0.001) and RF thickness (r = 0.468, p < 0.001), and weak positive correlations with MG, TA, and DFCT measurements (p < 0.05). SLST scores showed weak positive correlations with all iv US measurements (p < 0.05). TSK scores demonstrated moderate negative correlations with RF cross-sectional area (r = -0.402, p = 0.004) and RF thickness (r = -0.424, p = 0.002), and weak negative correlations with MG, TA, and DFCT parameters (p < 0.05). Conclusion: LR causes significant muscle atrophy in the RF and MG on the affected side, accompanied by decreased functional capacity, balance impairment, and increased kinesiophobia. The significant weak-to-moderate relationships between DFCT and functional parameters suggest that deterioration in muscle morphology may interact with joint cartilage integrity in the early period. Musculoskeletal US is a valuable tool for detecting these morphological changes. To improve clinical outcomes and prevent long-term complications, LR rehabilitation programs should incorporate targeted strengthening of periarticular muscles, along with balance, gait, and neuromuscular control training.