Türkiye'de gayrimenkul yatırım ortaklıklarının değerleme uygulamaları ve finansal performanslarının analizi
Valuation practices and financial performance analysis of real estate investment trusts in Türkiye
  1. Tez No: 1016760
  2. Yazar: MUSA EVRİM YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK PİRGAİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına (GYO) ilişkin temel özelliklerin ortaya konularak, Türkiye'de Borsa İstanbul'da işlem gören ve portföylerinde ağırlıklı olarak gelir üreten Alışveriş Merkezi (AVM) bulunduran GYO'ların değerleme uygulamalarının yasal dayanaklarını ortaya koymak, gayrimenkul değerleme raporlarının bu yasal dayanaklar ve uluslararası standartlar çerçevesinde içeriğinin, firmaların piyasa ve finansal performansları üzerindeki ampirik etkisini incelemektir. Gayrimenkul piyasalarının doğasında bulunan bilgi asimetrisini azaltmada ve kurumsal şeffaflığı sağlamada kritik bir role sahip olan değerleme raporları, firmaların net aktif değerini (NAV) ve kârlılık rasyolarını şekillendirebilmektedir. Araştırma kapsamında, GYO'lar tarafından kamuya açıklanan gayrimenkul değerleme raporlarındaki nitel ve nicel verileri sayısallaştırmak amacıyla; Raporlama (R), Karşılaştırma ve Maliyet Yaklaşımları (KM) ile Gelir Yaklaşımı (G) alt başlıklardan oluşan özgün bir Değerleme Raporu İçerik Göstergesi (DRİG) endeksi geliştirilmiştir. Çalışmada, belirlenen örneklem dâhilinde firmaların finansal verileri ile DRİG skorları bir araya getirilerek Panel Veri Analizi (Havuzlanmış Panel Regresyonu) yöntemiyle test edilmiştir. Performans göstergesi olarak muhasebe temelli kârlılık rasyolarının (ROA ve ROE) yanı sıra, yatırımcı fiyatlamasını ve algısını doğrudan yansıtan kaldıraçlı ve kaldıraçsız NAV bazlı piyasa çarpanları kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen ampirik bulgular, sermaye piyasası aktörlerinin değerleme raporlarını homojen birer bilgi seti olarak değerlendirmediğini, aksine raporların içerdiği bilgilere, açıklamalara ve metodolojik derinliğine önem verdiğini göstermektedir. Özellikle doluluk oranı varsayımı, nakit akış tahminleri ve iskonto oranı belirlenmesi süreçlerine dair detaylı açıklamaları içeren Gelir Yaklaşımı (G) bileşeninin, hem NAV bazlı piyasa performansı hem de muhasebe temelli kârlılık göstergeleri olan ROA ve ROE üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık, salt rapor uzunluğunun, karşılaştırma ve maliyet yöntemine dayalı açıklamaların piyasa algısı ve finansal performans üzerinde benzer bir olumlu etki yaratmadığı, bazı modellerde ise negatif ilişkiler sergilediği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Türkiye GYO piyasasında değerleme raporu içeriğinin ve şeffaflığın varlık iskontosunun azaltılması ve firma performansının artırılmasında etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the fundamental characteristics of Real Estate Investment Trusts (REITs), to examine the legal foundations governing the valuation practices of REITs listed on Borsa Istanbul whose portfolios predominantly consist of income-generating shopping malls, and to investigate the empirical impact of the content of real estate valuation reports, within the framework of these legal foundations and international standards, on firms' market and financial performance. Valuation reports, which play a critical role in reducing information asymmetry inherent in real estate markets and ensuring corporate transparency, can directly influence firms' Net Asset Value (NAV) and profitability ratios. Within the scope of the research, an original Valuation Report Content Indicator (VRCI) index was developed to quantify the qualitative and quantitative information disclosed in real estate valuation reports published by REITs. The index consists of three sub-dimensions: Reporting (R), Sales Comparison and Cost Approaches (SCC), and Income Approach (I). Financial data and VRCI scores of the firms included in the sample were combined and tested using Panel Data Analysis (Pooled Panel Regression). In addition to accounting-based profitability ratios (ROA and ROE), both leveraged and unleveraged NAV-based market multiples, which directly reflect investor valuation and market perception, were employed as performance indicators. The empirical findings reveal that capital market participants do not perceive valuation reports as homogeneous information sets; rather, they place significant importance on the information contained in the reports, their explanations and methodological depth of such reports. In particular, the Income Approach (I) method, which includes detailed disclosures regarding projected occupancy rates, cash flow forecasts, and determination of the discount rates, was found to have a positive and statistically significant effect on both NAV-based market performance and accounting-based profitability measures (ROA and ROE). In contrast, report length alone and disclosures primarily based on sales comparison and cost approach based valuation methods did not generate a similar positive impact on market perception or financial performance and, in some models, exhibited negative relationships. The findings suggest that the information content and transparency of valuation reports in the Turkish REIT market could play a critical role in mitigating asset discounts and improving firm performance.