Larva tedavisinin diyabetik ayak sağaltımına etkisi
The effect of larval therapy on diabetic foot healing
- Tez No: 1016829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Larva tedavisi uygulanan diyabetik ayak hastalarında yara iyileşme sürecinin ve ilişkili klinik faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki bu çalışma Maramara Bölgesi'ndeki bir üniversitenin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 80 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın primer sonuç değişkeni, tedavi sonrası Wagner-Meggit yara evresidir. Sekonder sonuç değişkenleri ise larva tedavisi seans sayısı, amputasyon durumu ve tedaviye uyum ile ilişkili klinik değişkenlerdir. Bu çalışmada diyabetik ayak hastalarının yara özellikleri ve tedavi sonuçları incelendiğinde, Wagner-Meggit sınıflamasına göre hastaların önemli bir kısmının başlangıçta evre 4 (parsiyel gangren) ve evre 5 (tam gangren) düzeyinde olması hasta grubunun büyük ölçüde ileri evre ve komplike olgulardan oluştuğu görülmektedir. Buna rağmen Maggot Debridman Tedavisi (MDT) sonrası elde edilen sonuçlara göre hastaların %47,5'inin tamamen iyileştiği (evre 0) ve %22,5'inin evre 1 düzeyine gerilediği belirlenmiş olup, toplamda yaklaşık %70 oranında bir iyileşme sağlandığı görülmüştür. Bu bulgu, MDT'nin ileri evre ve nekrotik diyabetik ayak yaralarında etkili bir tedavi seçeneği olabileceğini ortaya koymaktadır. Çalışmada ayrıca, başlangıçta amputasyon kararı alınan hasta sayısının yüksek (%73,8) olmasına rağmen MDT sonrasında amputasyon oranının %17,5'e düştüğü saptanmıştır. Bu durum, MDT'nin amputasyonu geciktirici veya önleyici etkisini desteklemektedir. Bununla birlikte dolaşım bozukluğu varlığı ile klinik sonuçlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş ve özellikle periferik vasküler hastalığı olan bireylerde amputasyon oranlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgu, ciddi vasküler yetersizlik durumlarında MDT'nin tek başına yeterli olmadığını, bu hastalarda revaskülarizasyon gibi ek girişimlerin gerekli olduğunu göstermektedir. Son olarak tedavi sürecinde hasta ve hasta yakınının iş birliği, düzenli seanslara katılım ve bakım sürekliliği tedavi başarısını artıran önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Literatür genel olarak MDT'nin kronik yaralarda etkili ve güvenli bir yöntem olduğunu desteklemekle birlikte, mevcut kanıtların büyük kısmının düşük düzeyde olduğu ve MDT'nin etkinliğini daha güçlü biçimde ortaya koymak için geniş örneklemli, karşılaştırmalı ve randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study, conducted to evaluate the wound healing process and associated clinical factors in diabetic foot patients receiving larval therapy, was carried out with 80 patients at the Traditional and Complementary Medicine Application and Research Center of a university in the Marmara Region.The primary outcome variable of the study was the post-treatment Wagner-Meggitt wound stage. Secondary outcome variables included the number of larval therapy sessions, amputation status, and clinical variables related to treatment adherence. In this study, when the wound characteristics and treatment outcomes of diabetic foot patients were examined, it was observed that a significant proportion of patients were initially classified as stage 4 (partial gangrene) and stage 5 (complete gangrene) according to the Wagner-Meggitt classification, indicating that the study population largely consisted of advanced and complicated cases. Despite this, the results obtained after Maggot Debridement Therapy (MDT) were noteworthy. It was determined that 47.5% of the patients achieved complete healing (stage 0), and 22.5% regressed to stage 1, resulting in an overall improvement rate of approximately 70%. These findings suggest that MDT may be an effective treatment option even in advanced-stage and necrotic diabetic foot wounds. Additionally, although a high proportion of patients (73.8%) were initially considered for amputation, the amputation rate decreased to 17.5% following MDT. This finding supports the potential role of MDT in delaying or preventing amputation. Furthermore, a significant relationship was found between the presence of circulatory disorders and clinical outcomes, with higher amputation rates observed particularly in patients with peripheral vascular disease. This indicates that MDT alone may not be sufficient in cases of severe vascular insufficiency and that additional interventions, such as revascularization, are required to improve outcomes. an overall improvement rate of approximately 70%. These findings suggest that MDT may be an effective treatment option even in advanced-stage and necrotic diabetic foot wounds. Finally, patient and caregiver cooperation, adherence to treatment sessions, and continuity of care were identified as important factors that enhance treatment success. Although the literature generally supports MDT as an effective and safe method for chronic wound management, it is emphasized that most of the available evidence is of low level, and there is a need for large-scale, comparative, and randomized controlled studies to more robustly establish the clinical efficacy of MDT.