Kocaeli ili Gölcük ilçesinde mikrobölgeleme çalışması kapsamında elde edilen VS30 ve SPT-N değerlerinin karşılaştırılarak zemin sınıflarının belirlenmesi
Determination of soil classes by comparing Vs30 and SPT-N values obtained in the scope of microzonation study in Gölcük district, Kocaeli̇ province
- Tez No: 1016862
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN PEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Gölcük ilçesinde mikrobölgeleme etütleri kapsamında elde edilen Vs30 ve SPT-N değerlerini karşılaştırarak ve TBDY 2018 kriterlerine göre değerlendirerek zemin sınıflarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma ile zemin yapısını anlama, parametreler arası ilişkiyi inceleme ve mühendislik verisi sağlama hedeflenmektedir. İnceleme alanı Gölcük'te yaklaşık 3074 hektarlık alanı kapsamaktadır. Çok Kanallı Yüzey Dalgası Analizi (Multi-channel Analysis of Surface Waves) ile Vs30 ve derin sondajlarla SPT-N değerleri toplanarak bu veriler TBDY 2018 zemin sınıflandırma tablosuna göre yapılmıştır. Sınıflandırma ve analiz sonuçları harita ve grafiklerle yorumlanarak, zemin sınıfının farklı yöntemlerle nasıl belirlendiği ve bu sınıflandırmaların birbirini ne ölçüde desteklediği araştırılmıştır. Çalışma alanında ZB, ZC, ZD ve ZE zemin sınıfları belirlenmiştir. Vs30 (132-857 m/s) ve düzeltilmiş SPT-N (2.25-48) değerleri arasında pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Kuadratik modelin ilişkiyi en iyi açıkladığı (R²=0.8821, R=0.939) belirlenmiştir. Litolojinin parametre dağılımı ve sınıflandırmada etkili olduğu görülmüştür. Farklı yöntemlerle belirlenen zemin sınıfları arasında, özellikle ZD ve ZE sınırlarında tutarsızlıklar gözlemlenmiştir. Gözlemlenen tutarsızlıkların giderilmesi amacıyla, Vs30 ve SPT-N gibi birden fazla yöntemi birlikte kullanarak sonuçları karşılaştırmak, bölgesel jeolojiyi dikkate almak ve o bölgeye özel geliştirilmiş yerel veriye dayalı formülleri kullanmak önerilmektedir. Sonuç olarak, Gölcük'te TBDY 2018'e göre zemin sınıflandırması yapılmış ve Vs30/SPT-N arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir. Farklı yöntemlerden elde edilen sınıflar arasındaki farklılıklar, çok yönlü veri kullanımının ve sonuçların dikkatli yorumlanmasının önemini göstermektedir. Belirlenen zemin sınıflarının deprem risk yönetimi ve yapılaşma çabalarına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to determine soil classes by comparing Vs30 and SPT-N values obtained within the scope of microzonation studies in Gölcük district and evaluating them according to TBDY 2018 criteria. The study aims to understand the soil structure, examine the relationship between parameters and provide engineering data. The study area covers approximately 3074 hectares in Gölcük. Vs30 with MASW (Multi-channel Analysis of Surface Waves) and SPT-N values were collected with deep drillings and these data were classified according to the TBDY 2018 soil classification table. The classification and analysis results were interpreted with maps and graphics, and it was investigated how the soil class was determined by different methods and to what extent these classifications supported each other. ZB, ZC, ZD and ZE soil classes were determined in the study area. A positive correlation was found between Vs30 (132-857 m/s) and corrected SPT-N (2.25-48) values. It was determined that the quadratic model explained the relationship best (R²=0.8821, R=0.939). It was observed that lithology was effective in parameter distribution and classification. Inconsistencies were observed between the soil classes determined by different methods, especially in the ZD and ZE boundaries. As a conclusion, the study classified the soil according to TBDY 2018 in Gölcük and found a positive correlation between Vs30/SPT-N. The differences between the classes obtained from different methods emphasized the importance of using multi-dimensional data and careful interpretation of the results. It is thought that the determined soil classes will contribute to earthquake risk management and construction efforts.