Farklı saatlerde yapılan aerobik ve anaerobik yüklenmenin bazı hormon düzeyleri ve yüzme performansına etkileri
The effects of aerobic and anaerobic exercise performed at different times of day on hormone levels and swimming performance
- Tez No: 1016910
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSEL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Araştırmanın amacı, farklı saatlerde uygulanan aerobik ve anaerobik yüzme egzersizlerinin kortizol, TSH ve irisin düzeyleri ile yüzme performansı üzerindeki akut etkilerini incelemektir. Çalışma 6 kadın (22,00±1,67 yıl) ve 5 erkek (23,60±1,34 yıl) olmak üzere toplam 11 katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılara sabah ve akşam saatlerinde aerobik ve anaerobik yüzme protokolleri uygulanmış, öncesi ve sonrası alınan kan örneklerinden kortizol, TSH ve irisin düzeyleri analiz edilmiştir. Veriler SPSS paket programında değerlendirilmiş, normallik Shapiro–Wilk testi ile incelenmiş ve normal dağılım varsayımını sağlayan verilerde bağımlı/bağımsız t-testi, normal dağılım varsayımını sağlamayan verilerde ise Wilcoxon, Mann–Whitney U kullanılmıştır (p < 0,05). Bulgulara göre kortizol ve TSH düzeyleri akşam seanslarında aerobik ve anaerobik yüklenme sonrasında, irisin hormonu ise sabah yapılan anaerobik yüklenme sonrasında anlamlı artış göstermiş, TSH düzeylerinde ayrıca sabah yapılan anaerobik egzersiz sonrasında da artış tespit edilmiştir. TSH ve irisin düzeylerinde yüklenme türüne göre anlamlı farklılık saptanmış olup, TSH için akşam seansında, irisin için sabah seansında anaerobik yüklenmenin aerobik yüklenmeye kıyasla daha yüksek değişim gösterdiği belirlenmiştir. Yüklenme zamanına göre yapılan incelemede, kortizol ve irisin değişimlerinin akşam aerobik seanslarda daha yüksek olduğu, TSH değişimlerinin ise hem aerobik hem anaerobik yüklenmelerde akşam seanslarında sabaha göre daha fazla arttığı saptanmıştır. Aerobik ve anaerobik performans parametrelerinde akşam seanslarında daha yüksek düzeyler elde edilmiştir. Cinsiyetler arasında yapılan karşılaştırmalarda, TSH düzeylerinde akşam seansı anaerobik yüklenme sonrasında anlamlı farklılık belirlenmiştir. Yüklenme türüne göre yapılan karşılaştırmada, TSH düzeylerindeki değişimin akşam seanslarında kadınlarda daha düşük düzeyde gerçekleştiği saptanmıştır. Yüklenme zamanlamasına göre hormonal değişimlerin cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Performans karşılaştırmasında ise erkek katılımcıların kadın katılımcılara kıyasla daha yüksek performans sergiledikleri ve kulaç verimliliğini daha etkili kullanabildikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yüzme antrenmanlarında yüklenme türü ve zamanlamasının hormonal yanıtlar ve performans üzerinde belirgin etkileri olduğu görülmüştür. Bulgular, özellikle akşam saatlerinde gerçekleştirilen antrenmanların performans açısından daha avantajlı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the acute effects of aerobic and anaerobic swimming exercises performed at different times of the day on cortisol, TSH and irisin levels, as well as swimming performance. The study was conducted with 11 participants, including 6 females (22.00±1.67 years) and 5 males (23.60±1.34 years), using a single-group repeated-measures experimental design. Participants completed aerobic and anaerobic swimming protocols in both morning and evening sessions, and blood samples collected before and after exercise were analyzed for cortisol, TSH and irisin levels. Data were analyzed using SPSS software (p < 0.05). Normality was assessed using the Shapiro–Wilk test, and dependent and independent comparisons were performed using paired/independent samples t-tests or Wilcoxon and Mann–Whitney U tests where appropriate. The findings revealed that cortisol and TSH levels increased significantly following both aerobic and anaerobic exercise performed in the evening, whereas irisin levels increased significantly following anaerobic exercise performed in the morning. In addition, TSH levels increased after morning anaerobic exercise. Significant differences according to exercise type were observed for TSH and irisin responses. In the evening session, anaerobic exercise induced greater changes in TSH, while in the morning session anaerobic exercise induced greater changes in irisin compared with aerobic exercise. Regarding exercise timing, cortisol and irisin responses following aerobic exercise were higher in the evening than in the morning. For TSH, both aerobic and anaerobic exercise elicited greater changes in the evening compared with the morning. Higher aerobic and anaerobic performance values were observed during evening sessions. Gender comparisons revealed a significant difference in TSH responses following evening anaerobic exercise. Moreover, females demonstrated lower TSH change scores in relation to exercise type during the evening session. No significant sex-related differences were observed in hormonal responses across exercise timing. In terms of performance, male participants demonstrated higher performance levels and greater stroke efficiency than female participants. In conclusion, exercise type and timing appear to have significant effects on hormonal responses and swimming performance. The findings suggest that evening training sessions may provide performance-related advantages.