PET/BT görüntülemesinde lezyon boyutu ve aktivite konsantrasyonunun görüntü kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of lesion size and activity concentration on image quality in PET/BT imaging
  1. Tez No: 1016912
  2. Yazar: AHMET KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY, PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ulusal Elektrik Üreticileri Birliği (National Electrical Manufacturers Association, NEMA) görüntü kalitesi testleri, hibrit bir pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) sistemi olan General Electric Discovery 690 modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu modelde görüntü kalitesinin nicel değerlendirilmesi, öncelikle kontrast (C), kontrast/gürültü oranı (CNR) ve kontrast geri kazanım katsayısı (CRC) gibi parametrelerin kullanımıyla yapılmaktadır. Bu metrikler, özellikle NEMA tarafından önerilen standart değerlendirme protokollerinde temel performans göstergeleri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı sinyal/arka plan (S/Bg) oranlarında ve değişen aktivite konsantrasyonlarında 18F-FDG kullanılarak bir NEMA PET görüntü kalitesi (IQ) fantomu içerisinde görüntü kalitesini değerlendirmek ve minimum saptanabilir lezyon boyutunu belirlemektir. PET görüntüleri, NEMA 2012/IEC 2008 fantomu kullanılarak, 4:1, 6:1 ve 8:1 S/Bg oranlarında ve 9,98–1,93 MBq/kg aralığında azalan aktivite konsantrasyonlarında elde edilmiştir. 4:1 S/Bg oranında 3,90 MBq/kg'ın (6:1 oranında ise 2,76 MBq/kg'ın) altındaki aktivite konsantrasyonlarında CNR değerlerinin 5'in altına düştüğü, dolayısıyla saptanabilirlik (lezyon görülebilirliği) eşiğinin altına indiği belirlenmiştir. CRC [%] değerleri açısından, 4:1 oranında 13 ve 10 mm çapındaki lezyonların 2,89 MBq/kg altındaki konsantrasyonlarda görülebilme eşik değerinin altında olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, 6:1 oranında 10 mm çapındaki lezyonun 5,29 MBq/kg altındaki konsantrasyonlarda benzer şekilde görülebilme eşiğinin altında kaldığı tespit edilmiştir. Farklı oran ve aktivite düzeylerinde çoklu çekimler gerçekleştirilmiş ve her bir koşul için lezyon saptanabilirliği Rose kriteri (CNR ≥ 5) temel alınarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the National Electrical Manufacturers Association (NEMA) image quality tests were conducted using the General Electric Discovery 690 model, a hybrid system of positron emission tomography/computed tomography. Quantitative evaluation of image quality within this model primarily involves the use of parameters such as contrast (C), ceccontrast-to-noise ratio (CNR), and contrast recovery coefficient (CRC). These metrics are considered essential performance indicators, particularly in standardized assessment protocols such as those proposed by NEMA. The objective of this study was to evaluate image quality in a NEMA positron emission tomography phantom using 18F-FDG at different signal-to-background (S/Bg) ratios and varying activity concentrations, and to determine the minimum detectable lesion size. Positron emission tomography images were acquired using a NEMA 2012/IEC 2008 phantom with 18F-FDG at S/Bg ratios of 4:1, 6:1, and 8:1, across decreasing activity concentrations ranging from 9.98 to 1.93 MBq/kg. It was determined that at activity concentrations below 3.90 MBq/kg for an S/Bg ratio of 4:1 (and below 2.76 MBq/kg for a 6:1 ratio), CNR values decreased below 5, indicating that the detectability fell below the threshold. In terms of CRC [%] values, lesions with diameters of 13 mm and 10 mm at a 4:1 ratio were found to fall outside acceptable limits at activity concentrations below 2.89 MBq/kg. Similarly, at a 6:1 ratio, 10 mm diameter lesions exceeded these limits at activity concentrations below 5.29 MBq/kg. Multiple acquisitions were performed at different ratios and activity levels, and lesion detectability for each condition was determined based on the Rose criterion (CNR ≥ 5).