Filistin-İsrail çatışmasının uluslararası haber kuruluşlarındaki söylem analizi: 7 Ekim olayları
Discourse analysis of the Palestinian-Israeli conflict in international news organisations: The events of 7th October
- Tez No: 967861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP TOKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu araştırmada, 7 Ekim 2023'te başlayan Filistin-İsrail çatışmasında öne çıkan bazı sansasyonel (El Ehli Baptist Hastanesi'nin bombalanması, Hamas'ın bebeklerin başını keserek katlettiği iddiası, Hamas'a yönelik cinsel istismar iddiası, Hamas'ın ISIS/DEAŞ ile özdeşleştirilmesi ve Şifa Hastanesi yakınındaki ambulans konvoyunun vurulması) olayların uluslararası medya kuruluşları (Al Jazeera, BBC News, CNN International, Deutsche Welle, Russia Today ve TRT World ) tarafından nasıl temsil edildiği, medyanın söylemleri aracılığıyla hangi ideolojik yönelimleri benimsediği, iktidar ilişkilerini nasıl yeniden ürettiği ve tarafsızlık sorumluluğunu nasıl kurduğu analiz edilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle, durum çalışması desenine göre yürütülen çalışmada Van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre: BBC News, CNN International ve Deutsche Welle haberlerinde, İsrail'in saldırılarını“meşru savunma”,“terörle mücadele”,“misilleme”,“güvenlik önlemi”şeklinde ele almış, Filistin tarafını ise“tehdit unsuru”,“radikal ve aşırıcı”,“saldırgan”olarak çerçevelemiş ve haberlerini kendi ülkelerinin dış politikaları ve diplomatik çizgileriyle paralel doğrultuda aktarmış, Filistin'in mağduriyetini göz ardı etmiştir. TRT World ve Al Jazeera, Filistin'in yaşadığı insani krizleri ön plana çıkartarak İsrail'in saldırılarına ve söylemlerine eleştirel yaklaşmıştır. Her iki medya kuruluşu da Batı'nın“terör”ve“meşru müdafaa”gibi kavramlarını sorgulayarak, İsrail'in politikalarını sorumlu aktör olarak ele almıştır. Bu açıdan kendi ülkelerinin Filistin dış politikasıyla paralel bir söylem üretmiştir. Russia Today, Rusya'nın çıkarlarını ön planda tutmuş ve İsrail'in eylemlerini“misilleme”olarak sunmuş, ABD ve Batı'nın İsrail yanlısı politikalarını Filistin mağduriyetine dair kapsamlı bir perspektiften çok, Batı karşıtlığı ekseninde eleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some sensational events (the bombing of Al Ehli Baptist Hospital, the allegation that Hamas beheaded babies, the allegation of sexual abuse against Hamas, the identification of Hamas with ISIS/DEASH, and the shooting of the ambulance convoy near Shifa Hospital) that came to the fore in the Palestinian-Israeli conflict that started on 7 October 2023 were covered by international media outlets (Al Jazeera, BBC News, CNN International, Deutsche Welle, Russia Today and TRT World), which ideological orientations the media adopt through their discourses, how they reproduce power relations and how they establish the responsibility of impartiality. Van Dijk's Critical Discourse Analysis method was used in the study, which was conducted with qualitative research method and case study design. According to the results of the survey: BBC News, CNN International and Deutsche Welle, in their news reports, dealt with Israel's attacks as 'legitimate defence', 'fight against terrorism', 'retaliation', 'security measures', framed the Palestinian side as 'threat element', 'radical and extremist', 'aggressor' and conveyed their news in parallel with the foreign policies and diplomatic lines of their own countries and ignored Palestine's victimisation. TRT World and Al Jazeera emphasised the humanitarian crises in Palestine and criticised Israel's attacks and rhetoric. Both media outlets questioned Western concepts such as 'terrorism' and 'self-defence' and addressed Israel's policies as a responsible actor. In this respect, they produced a discourse parallel to the Palestinian foreign policy of their respective countries. Russia Today prioritised Russia's interests and presented Israel's actions as 'retaliation', criticising the pro-Israel policies of the US and the West on the axis of anti-Westernism rather than a comprehensive perspective on Palestinian victimisation.