Eğitim örgütlerindeki iletişim kalitesini belirleyen yönetici davranışlarının algılanma düzeyi
Perception level of managerial attitude which determines the communication quality in educational associations
- Tez No: 160523
- Danışmanlar: PROF.DR. ZUHAL CAFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, eğitim örgütlerini iletişim kalitesi açısından bakarak; ilköğretim okullarında görevli yöneticilerin iletişim kalitesi altında“iletişim becerileri”,“liderlik becerileri”,“ekip çalışması”,“motivasyon”, ve“performans”boyutlarında öğretmenlerin değerlendirmeleri saptanarak, eğitim örgütlerindeki işlevselliğin artırılması ve yönetsel etkinliğin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın evreni 2003-2004 öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinde yer alan ilköğretim okullarında görevli öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklerini ise“oransız küme örnekleme”yoluyla seçilen 25 okulda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Bu araştırmanın verilerini toplamak amacıyla kullanılan anket araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Likert tipi beşli derecelendirme ölçeği kullanılmıştır. Güvenirlik çalışmaları için araştırma kapsamı dışında tutulan 100 öğretmene ön uygulama anketi uygulanmıştır. Araştırmada 564 anket kullanılmıştır. Anketlerdeki verilerin çözümlenmesi, SPSS paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma problemi ve alt problemlere uygun olarak aritmetik ortalama ( x ), standart sapma (ss), t testi (t), tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonucunda anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu görmek amacıyla da Tukey-HSD çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 375'i (%66.5) bayan, 189'u ise (%33.5) erkektir. Öğretmenlerin 30'u (%5.3), meslekte 1-5. yıllarını geçirmektedirler. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaklaşık yansı ise (%49.5), 21 yıl ve daha üzeri mesleki kıdeme sahiptir. Öğretmenlerin bulundukları okuldaki hizmet sürelerine göre dağılımı incelendiğinde, 1-2 yıldır aynı okulda çalışanların oram %28.9'dur.Araştırmaya katılan öğretmeler içinde, bulundukları okulda 9 yıl ve üzeri bir süredir çalışan öğretmenlerin oranı diğerlerinden daha yüksektir (%26.8). Araştırmaya katılan 564 öğretmenden 148'i (%26.2), ön lisans eğitimine sahipken, fakülte düzeyinde (lisans) eğitimine sahip olanların sayısı ise 353'tür (%62.6).Araştırmaya katılan öğretmenler içinde, yüksek lisans yaparak lisansüstü düzeyde eğitim almış olanların sayısı da 63 (%11.2) olmuştur. Araştırmanın sonuçlan kısaca şöyledir; Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin iletişim kalitesi altında“liderlik becerilerine”ilişkin olarak; öğretmenlerin cinsiyetine, mesleki kıdeme, okuldaki hizmet sürelerine ve öğretim durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin okul yöneticilerinin iletişim kalitesi altında“iletişim becerilerine”ilişkin olarak; cinsiyete, mesleki kıdeme, okuldaki hizmet sürelerine ve öğrenim durumuna göre farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin iletişim kalitesi altında“ekip çalışmasına”ve“performansa”ilişkin olarak; mesleki kıdeme, okuldaki hizmet sürelerine, ve öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin iletişim kalitesi altında“motivasyon”boyutuna ilişkin olarak; hizmet sürelerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Cinsiyete, mesleki kıdeme, öğrenim durumuna göre farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin iletişim kalitesi düzeylerini orta seviyede değerlendirdikleri saptanmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to increase the effectiveness in the educational organizations and to improve the management efficiency of the managers in the primary schools by conducting teacher's evaluation based on the“communication abilities”,“leadership abilities”,“team work”,“motivation”, and“performance”from the point of view of quality of the communicaion. The focus of this research is the primary school teachers working in the central districts of Ankara in the educational year of 2003-2004. The samples of the research are the teachers from 25 schools selected using“uneven set sampling”method. A poll has been created to collect data for this research Likert-type fifth- order ranking scale has been used. For the realibility works, the pre-appliaction poll is issued to 100 teachers which are out of the research. 564 polls are used in the research. SPSS programme is used to analyse the data from the polls. In according to the research program and the sub-problems, arithmatic mean(x), standard deviation (ss), t-test(t), and uni directional variance analysis ANOVA is used. After the ANOVA results, in order to see the meaningful differences between groups, TUKEY-HSD multiple-comparison test is conducted. The teachers who had joined the reseach were 375 female (66,5%) and 189(33,5%) male. 5,3 percent (30) of the teachers has 1-5 years experience and 49,5 percent of them has 21 years and over.28,9 percent of the teachers who had joined the resarch have worked for the same school for 1-2 years. 26,8 percent of the teachers worked for the same school for 9 years and over. 148(26,2%) teachers of total 564 have pre-graduate degrees, as 353 (62,6%) has under graduate degrees. Rest of the teachers (1 1,2%) who had joined the research has graduate degree. IVThe results of the research are briefly given as follows: Under the school manager' communication quality, the“leadership ability”of the teachers shows significant differences according to the gender, professional degree, years of employement in the school and educational level. Under the school managers' cmrnunication quality, the“communication ability”of the teachers shows differences according to gender, proffessional degree, years of employment in the school, and educational level. Under the school managers' communication quality, the“team work”and“performance”of the teachers shows significant differences according to the proffessional degree, years of employement in the school, and educational level. It does not show any differences according to gender. Under the school managers' communication quality, the“motivation”of the teachers shows significant differences according to the years of employement. It does not show any differences according to the gender, professional degree, and educational level. It is concluded that teachers evaulated the school managers' communication quality at a medium level.