Yelken sporcularında antrenman döneminde beslenmenin hidrasyon ve yorgunluk üzerine etkileri
Effects of nutrition on hydration and fatigue in sailing athletes during training
- Tez No: 1017052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJLA ANUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Yelken sporcularında antrenman dönemindeki beslenmenin hidrasyon ile algılanan fiziksel ve bilişsel yorgunluk durumlarına etkilerinin incelendiği kesitsel ve tanımlayıcı çalışmaya 44 sporcu katılmıştır. Çalışma verilerinin toplanmasında araştırmacılar tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, besin ve sıvı tüketim kayıtları, antropometrik ölçümler ile algılanan fiziksel ve yorgunluk ölçeği kullanılmış olup hidrasyon, idrar özgül ağırlığı ile değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin tamamı SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir ve istatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Çalışma sonuçlarında; erkek sporcularda ortalama yaş 13,0±2,0 yıl, beden kütle indeksi (BKI) 19,3±3,2 kg/m2, kız sporcularda ortalama yaş 11,6±2,2 yıl, BKI 18,3±2,7 kg/m2'dir. Sporcuların %68,2'si BKI değerlerine göre 50. persentilin altındadır. Enerji alımı, erkeklerde 1709,34±366,20 kkal/gün, kızlarda ise 1262,96 ± 337,06 kkal/gün olup aralarındaki fark anlamlıdır (p<.001). Sporcuların ortalama sıvı alımları 2098,60±693,04 ml/gün, antrenman öncesi 546,64±345,08 ml ve antrenman sırasında 364,15±245,84 ml olup, %93,2'si antrenmana hafif hipohidrate başlamış ve %95,5'i hafif hipohidrate bitirmiştir. Sıvı alımları ve hidrasyon durumu ile algılanan fiziksel ve bilişsel yorgunluk arasında anlamlılık saptanmamıştır (tümü için p>.010). Sporcuların günlük ve antrenman öncesi beslenme durumları ile algılanan fiziksel ve bilişsel yorgunluk arasındaki ilişki anlamlı değildir (tümü için p>0.010). Algılanan fiziksel yorgunluk ile hem vücut ağırlığı (p=0.026) hem de yağsız kütle (p =0.014) arasında anlamlı negatif ilişki bulunmuştur. Sporcularda algılanan fiziksel ve bilişsel yorgunluk boyutları arasında güçlü anlamlılık mevcuttur (p<0.001). Sonuç olarak sporcular öneriler doğrultusunda beslenme gereksinimlerini karşılamamaktadır. Bu sebeple, beslenme ve hidrasyon konusunda bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional and descriptive study examining the effects of nutrition during the training period on hydration and perceived physical and cognitive fatigue in sailing athletes. 44 volunteer athletes participated in the study. A personal information form, food and fluid consumption records, anthropometric measurements and a perceived physical and fatigue scale developed by the researchers were used to collect the study data and hydration was assessed with urine specific gravity. All data obtained from the study were analyzed using the SPSS 20 package program and the level of statistical significance was accepted as p<0.05. In the study results; the mean age was 13.0±2.0 years, body mass index (BMI) was 19.3±3.2 kg/m2 in male athletes, and the mean age was 11.6±2.2 years, BMI was 18.3±2.7 kg/m2 in female athletes. 68.2% of the athletes were below the 50th percentile according to their BMI values. Energy intake was 1709.34±366.20 kcal/day in boys and 1262.96 ± 337.06 kcal/day in girls and the difference was significant (p<.001). The average fluid intake of the athletes was 2098.60±693.04 ml/day, 546.64±345.08 ml before training and 364.15±245.84 ml during training. 93.2% started the training slightly hypohydrated and 95.5% finished the training slightly hypohydrated. No significance was found between fluid intake and hydration status and perceived physical and cognitive fatigue (p>.010 for all). The relationship between daily and pre-training nutritional status of the athletes and perceived physical and cognitive fatigue was not significant (p>0.010 for all). A significant negative relationship was found between perceived physical fatigue and both body weight (p=0.026) and fat-free mass (p=0.014). There is a strong significance between perceived physical and cognitive fatigue dimensions in athletes (p<0.001). As a result, athletes do not meet their nutritional needs in line with the recommendations. For this reason, it is recommended to increase the level of knowledge and awareness about nutrition and hydration.