Cerrahi girişim geçiren hastaların konfor düzeylerinin iyileşme kalitesine etkisi
The effect of comfort levels on the quality of recovery in patients undergoing surgical interventions
- Tez No: 1017056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYDIN SAYILAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN KULAKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışmada, cerrahi girişim geçiren hastaların konfor düzeylerinin iyileşme kalitesine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın evrenini, bir devlet hastanesinin genel cerrahi kliniğinde; cerrahi girişim geçirmiş olan hastalar, örneklemini ise ilgili tarihlerde araştırmaya katılmayı kabul eden 130 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ) ve İyileşme Kalitesi 40 Anketi (QoR-40/İKA-40) kullanıldı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-max değerleri, ortalama, standart sapma); normal dağılıma sahip ölçeklerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı bağımsız t testi, ikiden fazla grup ortalamalarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi uygulandı. Normal dağılıma sahip olmayan ölçeklerde iki grup arasındaki farkı Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup ortalamasının karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis analizi ve regresyon analizi uygulandı. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bu çalışmada, hastaların yaş ortalaması 45,45±14,62 olup, %51,5'i erkektir. Perianestezi konfor ölçeğinin puan ortalaması 4,88±89, İKA-40 ölçeği puan ortalamalarının A kısım-rahatlık ortalamasının 4,10±0,69, A kısım-duygular ortalamasının 4,20±0,74, A kısım-hareket özgürlüğü ortalamasının 4,61±0,49, A kısım-hasta desteği ortalamasının 4,73±0,32, B kısım-rahatlık ortalamasının 4,54±0,36, B kısım-duygular ortalamasının 4,53±0,44, B kısım-hasta desteği ortalamasının 4,04±0,99 ve B kısım-ağrı ortalamasının 4,14±0,59 olduğu belirlendi. Konfor ile iyileşme kalitesi arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptandı (p<0,05). Kronik hastalık varlığı, önceki hastane deneyimi olan, ameliyata yönelik olumlu tutum geliştiren ve ameliyat öncesi eğitim alan hastaların konfor düzeyi arasında anlamlı ilişki olduğu görüldü (p<0,05). Sonuç olarak araştırmaya katılan hastaların konfor puanları arttıkça iyileşme kalitesi puanlarının da arttığı, konfor düzeyinin kronik hastalık varlığı, hastane deneyimi, tutum ve eğitim alma gibi değişkenlerden etkilendiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive, correlational, and cross-sectional study aimed to determine the effect of comfort levels on the quality of recovery in patients who underwent surgical intervention. The study population consisted of patients who underwent surgical intervention at the general surgery clinic of a public hospital, and the sample consisted of 130 patients who agreed to participate in the study during the study period. Data were collected using a Patient Identification Form, the Perianesthesia Comfort Scale (PS), and the Quality of Recovery 40 Questionnaire (QoR-40). The data obtained in the study were analyzed in SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 25.0. In data evaluation, descriptive statistical methods (frequency, percentage, minimum-maximum values, mean, standard deviation) were used. The independent samples t-test was employed to compare quantitative data between two groups in normally distributed scales, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare the means of three or more groups. In scales without normal distribution, the Mann-Whitney U test was performed to determine differences between two groups, and the Kruskal-Wallis test was used to compare the means of three or more groups and regression analysis was used. The significance level was set at p<0,05. In this study, the mean age of the patients was 45,45±14,62, and 51,5% of them were male. The mean score on PCS was 4,88±0,89. The mean scores on QoR-40 were 4,10±0,69 for section A-physical comfort, 4,20±0,74 for section A-emotional state, 4,61±0,49 for Section A-physical independence, 4,73±0,32 for section A-patient support, 4,54±0,36 for Section B-physical comfort, 4,53±0,44 for Section B-emotional state, 4,04±0,99 for section B-patient support, and 4,14±0,59 for section B-pain. There was a statistically significant positive correlation between comfort and the quality of recovery (p<0,05). There was a significant correlation between having a chronic disease, having previous hospital experience, developing a positive attitude toward surgery, and receiving preoperative education, and the comfort level of patients (p<0,05). In conclusion, it was found that the quality of recovery scores of the patients increased as their comfort scores increased and that comfort levels were affected by variables such as the presence of chronic disease, hospital experience, attitude, and status of receiving education.