Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin egzersiz bağımlılık düzeylerinin sağlıklı yaşam düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of exercise addiction levels on healthy lifetyle levels of Physical Education and Sports College students
  1. Tez No: 1017082
  2. Yazar: SELVİ GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin egzersiz bağımlılık düzeylerinin sağlıklı yaşam düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kilis 7 Aralık Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Nicel araştırma yöntem ve tekniklerinden gönüllülük esasına dayalı olarak betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 157 kadın ve 184 erkek olmak üzere toplam 341 kişi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Demir ve diğerlerinin (2018)' geliştirdiği Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Genç ve Karaman (2019) tarafından Geçerlik ve güvenirliği yapılan“Üniversite Öğrencilerinde Sağlıklı Yaşam Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri analizi için SPSS 25.00 istatistiksel yazılım paketi kullanılmıştır. Bu araştırmada, kişisel özelliklerin analizi yapılmıştır. Verilerin normal bir dağılım sergilemesi sonucunda parametrik analizler uygulanmıştır. Araştırma ölçeklerine ilişkin betimleyici istatistik yapılmıştır. İkili karşılaştırmalarda T testi, çoklu karşılaştırmalarda One-WayAnova, farklılığın kaynağının belirlenmesinde Bonferroni testi kullanılmıştır. Araştırmada egzersiz bağımlılığı ile sağlıklı yaşam becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmadaki istatistiksel analizlerde anlamlılık değeri 0,05 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; öğrencilerin egzersiz bağımlılıkları ve sağlıklı yaşam becerilerine ilişkin tutumlarının olumlu yönde olduğu ve birbiri ile yüksek derecede ilişki halinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of exercise addiction levels on healthy lifestyle levels among students of the School of Physical Education and Sports at Kilis 7 December University. The sample of the research consisted of students studying at the School of Physical Education and Sports at Kilis 7 December University. A descriptive survey model based on voluntary participation was used, employing quantitative research methods and techniques. A total of 341 people participated in the study, including 157 women and 184 men. The data collection tools used in the research were a personal information form, the Exercise Addiction Scale developed by Demir et al. (2018), and the“Healthy Lifestyle Skills Scale for University Students,”validated and proven reliable by Genç and Karaman (2019). SPSS 25.00 statistical software package was used for data analysis. Personal characteristics were analyzed in this research. Parametric analyses were applied as the data showed a normal distribution. Descriptive statistics were performed on the research scales. T-tests were used for pairwise comparisons, One-Way ANOVA for multiple comparisons, and Bonferroni test to determine the source of the difference. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationship between exercise addiction and healthy lifestyle skills in the study. The significance level was set at 0.05 for the statistical analysis. The results showed that students' attitudes towards exercise addiction and healthy lifestyle skills were positive and highly correlated with each other.