Tuvalet Alışkanlıkları Profili Ölçeği ikinci versiyon (THPQ-R)Türkçe geçerlik güvenilirliği
Turkish validity and reliability of the Toilet Habits Profile Questionnai̇re – revised (THPQ-R)
- Tez No: 1017100
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMEN BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Tuvalet eğitimi, genellikle iki yaş civarında başlayan ve çocukların gelişim sürecinde hem bireysel bağımsızlık hem de sosyal uyum açısından kritik öneme sahip bir dönüm noktasıdır. Bu becerinin kazanılması bazı çocuklar için doğal bir süreç olarak ilerlerken, bazıları için destek gerektiren karmaşık bir gelişimsel görev haline gelebilmektedir. Tuvalet eğitimi sürecinde yaşanan zorluklar, kimi zaman tıbbi nedenlerle açıklanabilmekle birlikte, sıklıkla belirgin bir organik etiyoloji olmadan ortaya çıkan fonksiyonel dışkılama bozukluklarına (FDB) yol açabilmektedir. FDB, genellikle psikososyal ve çevresel etkenlerle ilişkili olarak gelişmekte ve değişen bağırsak fizyolojisinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Fonksiyonel dışkılama bozuklukları çocukluk çağında oldukça yaygındır ve hem çocukların hem de bakım verenlerin yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyebilmektedir. Bağırsak kontrolü, bireyin günlük yaşam aktivitelerine katılımı, sosyal etkileşimleri ve genel yaşam kalitesi açısından merkezi bir rol oynamakta olup, bu nedenle FDB, ergoterapi uygulamaları içinde temel değerlendirme ve müdahale alanlarından birini oluşturmaktadır. FDB' nin yeterince üzerinde durulmamış bir boyutu ise dışkılama sürecine eşlik eden duyusal tepkiselliktir. Bazı çocuklar için dışkılama ile ilişkili duyusal deneyimler oldukça rahatsız edici olabilmekte ve bu durum tuvalet alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilmektedir. Ergoterapistler, duyusal işleme ve entegrasyon alanındaki uzmanlıkları sayesinde bu karmaşık problemi ele almakta önemli bir rol oynayabilirler. Ancak FDB' nin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan geçerli, güvenilir ve duyarlılığı yüksek ölçüm araçlarının eksikliği, klinik uygulamalarda önemli bir boşluk yaratmaktadır. Bu boşluğu doldurmak üzere geliştirilen Tuvalet Alışkanlık Profili Anketi (THPQ) ve onun güncellenmiş versiyonu olan THPQ-R, FDB' ye ilişkin duyusal tepkisellik özelliklerini değerlendirmeye yönelik önemli bir girişimdir. Bu çalışmanın amacı, THPQ-R aracının geçerliliğini incelemek ve FDB' si olan çocukların, FDB' si olmayanlara kıyasla duyusal tepkisellik sorunları yaşama riskinin daha yüksek olduğu hipotezini test etmektir. Elde edilen bulgular, bu yaygın ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumun değerlendirilmesi ve müdahalesinde duyusal tepkiselliğin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Toilet training typically begins around the age of two and represents a critical milestone in a child's development, both in terms of individual independence and social adaptation. While acquiring this skill may progress naturally for some children, for others it can become a complex developmental task requiring support. Difficulties experienced during toilet training may sometimes be attributed to medical causes; however, they often lead to functional defecation disorders (FDD) that arise without an apparent organic etiology. FDD generally develops in relation to psychosocial and environmental factors and emerges as a result of altered bowel physiology. Functional defecation disorders are quite common in childhood and can significantly impact the quality of life for both children and caregivers. Bowel control plays a central role in an individual's participation in daily life activities, social interactions, and overall quality of life. Therefore, FDD constitutes one of the core areas for assessment and intervention within occupational therapy practices. An often overlooked aspect of FDD is the sensory reactivity associated with the defecation process. For some children, sensory experiences related to defecation can be quite distressing, negatively influencing toilet habits. Occupational therapists, with their expertise in sensory processing and integration, can play a vital role in addressing this complex issue. However, the lack of widely used, valid, reliable, and sensitive measurement tools for assessing FDD creates a significant gap in clinical practice. The Toilet Habit Profile Questionnaire (THPQ), and its updated version THPQ-R, developed to fill this gap, represent an important initiative to assess sensory reactivity characteristics related to FDD. The aim of this study is to examine the validity of the THPQ-R tool and to test the hypothesis that children with FDD are at a higher risk of experiencing sensory reactivity issues compared to those without FDD. The findings indicate that sensory reactivity should be considered in the assessment and intervention of this common and quality-of-life impacting condition.