Özel okullarda yönetim süreçlerinin eğitim programı değişimi açısından değerlendirilmesi: Maarif Modeline göre bir inceleme
Evaluation of management processes in private schools from the perspective of educational program change: an analysis based on the Maarif Model
- Tez No: 1017290
- Danışmanlar: Doç. Dr. SERDAR AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Manisa ilindeki özel okullarda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) kapsamında yürütülen eğitim programı değişim sürecinde yönetim süreçlerinin okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından nasıl yürütüldüğünü ve algılandığını anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Manisa ilindeki özel okullarda 2025-2026 eğitim öğretim yılı içerisinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren okul öncesi, ilkokul, ortaokul ile lise kademelerindeki 16 yönetici ve 20 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde uygun örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için araştırmacı tarafından, biri okul yöneticilerine, diğeri de öğretmenlere yönelik olmak üzere iki ayrı yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Bu doğrultuda, eğitim programı değişimi açısından karar verme, planlama, örgütleme, iletişim, eşgüdümleme, etkileme ve değerlendirme biçimindeki yönetim süreçlerinde okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından ne gibi uygulamalar yapıldığını ve program değişiminin nasıl algılandığını incelemek amacıyla katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, tümevarımsal ve tümdengelimsel boyutları bir arada içeren karma içerik analizi yaklaşımıyla çözümlenmiştir. Bu kapsamda, analizin tümevarımsal boyutunda kodlar katılımcı ifadelerinden hareketle oluşturulmuş, tümdengelimsel boyutunda ise yönetim süreçleri çerçevesinde tema ve kategorilere ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda TYMM'ye ilişkin baskın algı ve deneyimlerin olumlu olduğu saptanmıştır. Özel okullardaki yönetimsel süreçlerin genellikle esnek ve katılımcı bir yapıya sahip olduğu belirlenmiş ancak karar alma ve iş birliği boyutlarında yönetici özalgısı ile öğretmen deneyimi arasında söylem-uygulama tutarsızlıklarının olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, TYMM gibi ulusal düzeyde büyük çaplı program değişimlerinin başarılı biçimde yürütülmesinde kurumsal hazırbulunuşluğun belirleyici bir rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand how school administrators and teachers implement and perceive management processes during the educational program reform process carried out within the framework of the Turkey Century Maarif Model (TYMM) at private schools in Manisa Province. In line with this objective, the study was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 16 administrators and 20 teachers from private educational institutions in Manisa Province operating under the Ministry of National Education during the 2025–2026 academic year, spanning preschool, elementary, middle, and high school levels. Appropriate convenience sampling was used to determine the study group. To collect research data, the researcher developed two separate semi-structured interview forms, one targeting school administrators and the other targeting teachers. Accordingly, semi-structured interviews were conducted with participants to examine the practices employed by school administrators and teachers in management processes-such as decision-making, planning, organizing, communicating, coordinating, influencing, and evaluating-in relation to curriculum change, as well as how this change was perceived. The data were analyzed using a hybrid content analysis approach that combined inductive and deductive procedures. In this context, codes were developed based on participants' statements in the inductive dimension of the analysis, while themes and categories were identified within the framework of management processes in the deductive dimension. The research findings revealed that the dominant perceptions and experiences regarding TYMM were positive. It was also found that administrative processes in private schools generally have a flexible and participatory structure. However, inconsistencies between discourse and practice were observed regarding managerial self-perception and teacher experience in the dimensions of decision-making and collaboration. Additionally, it has become clear that institutional readiness plays a decisive role in the successful implementation of large-scale program changes at the national level, such as TYMM.