Üroloji ameliyatı sonrası verilen eğitimin hastaların kateterle ilişkili üriner enfeksiyonları önlemeye yönelik tutumuna ve anksiyetesine etkisi
The effect of education on patients' attitudes towards preventing catheter-associated urinary tract infections and anxiety after urologic surgery
  1. Tez No: 1017291
  2. Yazar: KÜBRA ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZAKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üroloji ameliyatı sonrası hastalara verilen eğitimin hastaların kateterle ilişkili üriner enfeksiyonları önlemeye yönelik tutumuna ve anksiyetesine etkisini belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel tasarım türünde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Eylül 2025- Mart 2026 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Üroloji Kliniği'ne başvuran ve üroloji ameliyatı olan hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise, bu tarihler arasında dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 33 deney ve 33 kontrol grubu toplam 66 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri; Bireysel Özellikler Formu, Kalıcı Üriner Kateter Uygulanan Hastaların Kateterle İlişkili Üriner Sistem Enfeksiyonlarını Önlemeye Yönelik Tutum Ölçeği (KİÜSE ÖYTÖ) ve Durumluk (Süreksiz) - Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ile toplandı. Deney grubundaki hastalara kliniğin rutin /alışılageldik eğitime ek olarak yapılandırılmış eğitim (Roper, Logan ve Tierney Modeli doğrultusunda hazırlanan eğitim kitapçığı) uygulandı. Eğitim kitapçığı 10 uzman görüşüne sunuldu ve HEMDA-B ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde; SPSS 22.0 programı kullanıldı. Araştırmadaki veriler; bağımsız örneklem t-testi, bağımlı örneklem t testi, karışık desenli bağımlı ANOVA, Bonferroni testleri, Pearson korelasyon, Ki Kare test, fisher's exact tests ile analiz edildi. Yapılandırılmış eğitim verilen deney grubu hastalar ile kontrol grubunda yer alan hastaların KİÜSE ÖYTÖ toplam puan ortalamaları açısından anlamlı ve güçlü düzeyde fark olduğu yani deney grubunda yer alan hastaların kontrol grubuna kıyasla KİÜSE Önlemeye yönelik tutumlarının olumlu yönde arttığı (p<0,05) belirlendi. Deney ve kontrol grupları arasında Durumluk (Süreksiz) Kaygı Envanteri toplam puan ortalamaları açısından anlamlı ve güçlü düzeyde fark olduğu yani deney grubunun kontrol grubuna kıyasla durumluk kaygılarında belirgin düzeyde azalma olduğu belirlendi (p<0,05). Sonuç olarak, üroloji ameliyatı sonrası hastalara verilen yapılandırılmış eğitimin hastaların kateterle ilişkili üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye yönelik tutumlarını olumlu yönde arttırdığı ve anksiyetelerini azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a pre-test post-test control group randomized controlled experimental design to determine the effect of education provided to patients after urological surgery on their attitudes toward and anxiety regarding the prevention of catheter-associated urinary tract infections. The study population consisted of patients who presented to the Urology Clinic of a university hospital and underwent urological surgery between September 2025 and March 2026. The study sample consisted of 33 experimental and 33 control group participants, totaling 66 patients, who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate during this period. Data for the study were collected using the Individual Characteristics Form, the Attitude Scale for Preventing Catheter-Associated Urinary Tract Infections (CAUTI) of Patients with Indwelling Urinary Catheters, and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). In addition to the clinic's routine training, patients in the experimental group received structured education (a training booklet prepared in accordance with the Roper, Logan, and Tierney Model). The training booklet was reviewed by 10 experts and evaluated using the HEMDA-B scale. SPSS 22.0 software was used for data analysis. The data in the study were analyzed using the independent samples t-test, paired samples t-test, mixed-design repeated measures ANOVA, Bonferroni tests, Pearson correlation, Chi-square test, and Fisher's exact tests. A significant and strong difference was found in the mean total scores of the CAUTI Attitude Toward Prevention Scale between the experimental group patients who received structured training and the control group patients; that is, the patients in the experimental group showed a positive increase in their attitudes toward prevention compared to the control group (p<0.05). A significant and strong difference was observed between the experimental and control groups in terms of the mean total scores on the State Anxiety Inventory, indicating that the experimental group exhibited a marked reduction in state anxiety compared to the control group (p<0.05). In conclusion, it was determined that the structured education provided to patients following urological surgery positively increased their attitudes toward preventing catheter-associated urinary tract infections and reduced their anxiety.