Farklı kültürlerdeki yalnız aktör vakalarının incelenmesi
The analysis of lone-actor cases in different cultures
  1. Tez No: 1017713
  2. Yazar: ELİF DOĞRUEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
Özet
2010 yılı sonrasında sayıları gittikçe artan yalnız aktör saldırıları, tüm toplumları tehdit eder hale gelmiştir. Araştırmacılar ve terörizm uzmanları, bu tehdidi anlayabilmek ve önleyebilmek için çeşitli terörizm risk değerlendirme yöntemlerinden yararlanmaktadır. Ancak yalnız aktör terörizm riskini değerlendirme çalışmalarında kültür faktörünün dikkate alınmaması, bu tehdidi önlemek için geliştirilen araçların etkili bir şekilde kullanılmasını engellemektedir. Bu nedenle kültürün bahse konu terörizm türü üzerindeki etkisini ortaya koyarak söz konusu çalışmalara yol gösterici bir çerçeve sunabilmek amacıyla Doğu ve Batı toplumlarındaki yalnız aktör terörizminin benzerlikleri ve farklılıklarını belirlemeye yönelik işbu araştırma yürütülmüştür. Bu kapsamda anılan tehdide ilişkin literatürün Batı toplumlarındaki saldırganlar üzerine inşa edildiği de göz önünde bulundurularak kültür faktörünü daha net gözlemleyebilmek ve karşılaştırma yapabilmek için tezde, Batı toplumlarından tamamen farklı kültürel özelliklere sahip Doğu Asya bölgesindeki yalnız aktör terörizmine odaklanılmıştır. Çalışma için Doğu Asya'daki yalnız aktör saldırıları derlenerek bir veri seti oluşturulmuş ve işbu veri setinden elde edilen bulgularla Batılı yalnız aktörler üzerine yürütülen önceki çalışmalar karşılaştırılmıştır. Bu analiz sonucu iki kültür bölgesindeki yalnız aktör terörizminin ortak olan ve ayrışan yönlerine ilişkin genel bir çerçeve oluşturulmuş olmakla birlikte daha ayrıntılı bir inceleme gerçekleştirebilmek adına Doğu Asya'dan ve Batı Avrupa'dan üçer yalnız aktör saldırısı belirlenmiş ve seçilen altı vaka karşılaştırmalı vaka analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yürütülen tüm bu karşılaştırmalı analiz sürecinde vakalar arasında ortaya çıkan farklılıkları açıklamak için Hofstede'nin kültürel boyutlar modelinden yararlanılmıştır. Netice itibariyle; Doğu Asya ile Batı'daki yalnız aktör terörizminin karşılaştırılmasında, iki bölge arasında benzerlikler olduğu kadar başta ideoloji ve hedef seçimi olmak üzere kültürel özelliklerden kaynaklı belirgin farklılıkların da bulunduğu ve bu farklılıkların çoğunlukla güç mesafesi, uzun vadeli-kısa vadeli yönelim ve bireycilik-kolektivizm boyutlarıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lone-actor attacks, which have increasingly risen in number since 2010, have become a threat to all societies. Terrorism researchers and counter-terrorism professionals utilize various terrorism risk assessment methods in order to understand and prevent this threat. However, disregard of culture factor in lone-actor terrorism risk assessment studies hinders effective utilization of tools developed to prevent this threat. Therefore, by revealing the impact of culture on mentioned type of terrorism, this research has been conducted with the aim of guiding the relevant studies through identifying the similarities and differences of lone-actor terrorism in Eastern and Western societies. For this purpose; considering the literature on the mentioned threat has been constructed around attackers in Western societies, this thesis focuses on lone-actor terrorism in the East Asia region, which possesses cultural characteristics entirely different from those of Western societies, in order to observe the culture factor more clearly and to be able to compore. For study, a dataset was compiled from the lone-actor attacks in East Asia and the findings derived from this dataset were compared with previous research conducted on Western lone-actors. As a result of this analysis, a general framework regarding the similarities and differences of lone-actor terrorism in the two cultural regions has been established. However, in order to conduct a more detailed analysis, three lone-actor attacks were selected from each of East Asia and Western Europe and the six selected cases were analyzed using comparative case study method. Hofstede's cultural dimensions model was utilized to explain the differences observed between these cases throughout this entire comparative analysis process. In conclusion, in the comparison of lone-actor terrorism in East Asia and West, it was found that alongside similarities between the two regions, there are also exist distinct differences primarily in ideology and target choice stemming from cultural characteristics and these differences are related to dimensions of power distance, long-term/short-term orientation and individualism/collectivism.