Hemşirelikte ağrı yönetiminde etik tutum ölçeği geliştirme
Developing an ethical attitude scale for pain management in nursing
- Tez No: 648784
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKIN PALANDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Giriş-Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin ağrı yönetiminde etik tutumlarının belirlenmesi için“Hemşirelikte Ağrı Yönetiminde Etik Tutum Ölçeği”nin geliştirilmesidir. Gereç-Yöntem: Araştırma metodolojik tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, İzmir iline bağlı bir üniversite hastanesinde görev yapan hemşireler (S=411) oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırmaya dâhil edilip, araştırmaya katılmayı kabul eden 194 hemşire ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Hemşire Tanıtım Formu”ve araştırmacılar tarafından geliştirilen“Hemşirelikte Ağrı Yönetiminde Etik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Hemşirelikte Ağrı Yönetiminde Etik Tutum Ölçeği, araştırmacılar tarafından“Bakım ve Onur”,“Etik Değerler”,“Tutum”,“Haklar”ve“Ağrı Yönetimi”beş alt boyutu olmak üzere literatürde yer alan, hemşirelikte ağrı yönetimi ile ilgili pek çok araştırma incelenerek ve uzman görüşleri alınarak geliştirilmiştir. İlk geliştirildiğinde 36 maddeden oluşan taslak ölçek uzman görüşleri ve geçerlik analizleri sonucunda önce 34 maddelik şeklini almış sonrasında yapılan geçerlik güvenirlik analizleri neticesinde 23 maddeden oluşmuştur. Bu bağlamda; ölçeğin geliştirilmesinde“Açımlayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Barlett Testi, Ki-Kare Uyum Testi, Cronbach Alfa Testi, Shapiro-Wilk Testi, Hotelling's T Testi, Spearman Brown Katsayısı, Guttman Split-Half Coefficient Testi, ROC Eğrisi Analizi”kullanılmıştır. olarak belirlenirken; faktörlere ait Cronbach alfa değerleri incelendiğinde ise sonuçlar:“Bakım ve Onur”alt boyutuna ait Cronbach alfa katsayısı değeri 0.889;“Etik Değerler”alt boyutuna ait Cronbach alfa katsayısı değeri 0.838;“Tutum”alt boyutuna ait Cronbach alfa katsayısı değeri 0.861;“Haklar”alt boyutuna ait Cronbach alfa katsayısı değeri 0.795;“Ağrı Yönetimi”alt boyutuna ait Cronbach alfa katsayısı değeri 0.721 olarak saptanmıştır. Sonuç: Bu veriler doğrultusunda;“Hemşirelikte Ağrı Yönetiminde Etik Tutum Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Indtroduction-Aim: The aim of this study is to develop the“Developing an Ethical Attitude Scale for Pain Management in Nursing”in order to assign the ethical attitudes of nurses in pain management. Materials and Methods: The research is a methodological type of research. The population of the study was composed of nurses (N = 411) working in a university hospital in İzmir province. All of the population was included in the study and sample selection was not made and the research was completed with 194 nurses who agreed to participate in the study. In the collection of research data,“Nurse Introduction Form”and“Ethical Attitude Scale in Nursing Pain Management”developed by the researchers were used. The Ethical Attitude Scale in Nursing Pain Management has been developed in five sub-dimensions that“Care and Dignity”,“Ethical Values”,“Attitude”,“Rights”and“Pain Management”by was examined many research related to pain management in nursing in the literature and taking expert opinions.“The Ethical Attitude Scale in Nursing Pain Management”consisting of 36 items was developed. When it was first developed, the draft scale, consisting of 36 items, had 34 items as a result of expert opinions and validity analyzes, and then the reliability reliability analysis result 23 items. In this context;“Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, Barlett Test, Chi-Square Test, Cronbach's Alpha Test, Shapiro-Wilk Test, Hotelling- T Test, Spearman Brown's Test, Guttman Split-Half Coefficient Test, ROC Curve analysis”were used in the development of the scale. Results: In the validity and reliability study of the“The Ethical Attitude Scale in Nursing Pain Management”total Cronbach alpha value of the scale was 0.86. Cronbach's alpha value of“Care and Dignity”sub-dimension was determined as 0.88;“Ethical Values”sub-dimension was determined as 0.83;“Attitude”sub-dimension was determined as 0.86;“Rights”sub-dimension was determined as 0.79 and“Pain Management”sub-dimension was determined as 0.72. Conclusion: According to these data, it was determined that“The Ethical Attitude Scale in Nursing Pain Management”is a valid and reliable scale.