Oyunculukta nefes, ses ve beden kullanımı
The use of breath, voice, and the body in acting
  1. Tez No: 1017736
  2. Yazar: NURHAYAT YILDIRIM ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu tezde sesin üretim mekanizması, nefes teknikleri ve bedensel anlatımın oyunculukta nasıl faydalanıldığı ayrıntılı bir şekilde değerlendirilecektir. Bu araştırmanın ilk bölümünde nefes, ses ve beden kullanımı tarihsel gelişim içinde ele alınacak, ikinci bölümde oyunculukta nefes, ses ve beden kullanımında temel kavramlar eşliğinde geleneksel yaklaşımlar incelendikten sonra, modern ve alternatif yaklaşımlar irdelenecektir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise modern sonrası sahnelemelerde nefes, ses ve beden ilişkisinin nasıl kurgulandığı örneklerle gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanism of voice production, breathing techniques, and how bodily expression is utilized in acting will be examined in detail. In the first chapter of this study, the use of breath, voice, and the body will be discussed within the framework of historical development; in the second chapter, after examining traditional approaches alongside the fundamental concepts related to the use of breath, voice, and the body in acting, modern and alternative approaches will be analyzed. In the third and final chapter, it will be attempted to demonstrate, through examples, how the relationship between breath, voice, and the body is constructed in postmodern stagings.