Afyon ilinin mermer sektörünün finansal yapı analizi
The Financial structure analysis of Afyon marble sector
- Tez No: 101775
- Danışmanlar: PROF.DR. A. RIZA AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Günümüzde küresel rekabet ve makro düzeyde meydana gelen krizler; işletmelerin finansman yapılan üzerinde olumsuz etkiler meydana getirmiştir. Bu bağlamda işletmeler finans yapılarını yemden gözden geçirmek ve çözüm yollan aramak için bilimsel çalışmalara gerek duymuşlardır. Yapılan çalışmada mermer sektörünün finans yapısı incelenmiş ve uygulama olarak Afyon ilinin kalkınmasında lokomotif sektör haline gelen mermer sektörünün, global sürece entegrasyonunu sağlamak, maden endüstrisinde yerini almak, gelecekte daha sağlam bir zeminde faaliyet göstermek için fınansal yapılan incelenmiş, endüstri içindeki durumlan ortaya konulmuştur. Araştırma yapılırken Afyondaki 30 mermer işletmesinin 1994-1999 yıllan arasındaki gelir tablosu ve bilanço kalemlerine uygulanan oran analizi yıllar itiban ile karşılaştınlarak değerlendirilmiş ve oran sonuçlan aynı işletmelerin içinde bulunduğu 40 işletmeye uygulanan yüz yüze anket çalışmasıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Today, global competiton and the crisis that happened at macro levels effect the financial structure of the firms negatively. At this context, the firms need scientific v studies to scrutinize their financial structures and to come right the solutions. In this study the financial structure of the marble sector have been examined and practicaly, the marble sector that is becoming a locomative sector in Afyon' s development, the financial structures have been examined to entegrate to the global process, to take part in the mining industry, to act on the strong area in the future. When the study were being held, the ratio analysis that applicated to the income tables and balance sheets of thirty firms in Afyon between 1994 and 1999 were valuated and ratio results are supported by the poolls which are taken face to the owners of the fourty firms and the recomands are developed at the end of the results.