Tedarik zincirinde dış kaynak kullanımının imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİler üzerindeki rolü
The role of outsourcing in the supply chain ​​on SMEs operating in the manufacturing industry
  1. Tez No: 1017769
  2. Yazar: HASENE ÇAPAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'da faaliyet gösteren imalat sanayi KOBİ'lerinde tedarik zinciri yönetiminde dış kaynak kullanımının stratejik performans üzerindeki etkilerini incelemektedir. Küresel rekabetin artmasıyla birlikte işletmelerin maliyet avantajı sağlamak, esneklik kazanmak ve uzmanlık düzeyini artırmak amacıyla dış kaynak kullanımına yöneldiği görülmektedir. Bu bağlamda, lojistik, üretim, bilgi teknolojileri gibi alanlarda dış kaynaklara başvurulması, işletmelerin temel yetkinliklerine odaklanmalarını kolaylaştırmaktadır. Araştırma, dış kaynak kullanımının stratejik performansa etkisini; maliyet, kalite, hız ve risk yönetimi boyutlarında ele almakta ve İstanbul imalat sektöründeki uygulamalara odaklanmaktadır. Elde edilen bulgular, doğru planlanmış ve yönetilen dış kaynak stratejilerinin işletmelerin uzun vadeli rekabet gücünü artırabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of outsourcing practices in supply chain management on strategic performance in SMEs operating in Istanbul's manufacturing industry. As global competition intensifies, businesses increasingly turn to outsourcing to gain cost advantages, enhance flexibility, and benefit from specialized expertise. In this context, outsourcing logistics, production, and IT functions allows firms to concentrate on their core competencies. The research analyzes the strategic effects of outsourcing in terms of cost reduction, quality improvement, speed, and risk management. Focusing specifically on the manufacturing sector in Istanbul, the findings reveal that well-planned and efficiently managed outsourcing strategies can significantly contribute to long-term competitive advantage and operational performance of SMEs.