HL-60 hücre hattı üzerinden kişiselleştirilmiş akut lösemi tedavi yaklaşımı
  1. Tez No: 1017807
  2. Yazar: SEVDE ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Sinyal yolaklarını hedefleyen stratejiler, sistemik toksisiteyi minimize ederek organizmaya zarar vermeden en yüksek terapötik faydayı sağlamayı amaçlayan optimal tedavi yaklaşımlarıdır. Bu çalışmada, sinyal yolakları literatürde tanımlanmış olan HL-60 lösemi hücre hattı üzerinde, küçük molekül inhibitörleri aracılığıyla hedefe yönelik tedavi protokollerinin etkinliklerinin in vitro koşullarda araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda; ATRA, BCL-2 inhibitörü Venetoklaks, TNF-α inhibitörü Etanercept ve c-Myc inhibitörü 10074-G5 ajanlarının literatürde daha önce denenmemiş özgün kombinasyonlarının, lösemi hücrelerindeki sinyal iletim mekanizmaları üzerindeki düzenleyici etkilerinin ve bu yolakları baskılama potansiyellerinin ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Strategies targeting signaling pathways represent optimal therapeutic approaches aiming to maximize clinical benefit by minimizing systemic toxicity. This study aims to investigate the efficacy of targeted treatment protocols using small molecule inhibitors in the HL-60 leukemia cell line. Accordingly, the regulatory effects and inhibitory potentials of novel combinations of ATRA, the BCL-2 inhibitor Venetoclax, the TNF-α inhibitor Etanercept, and the c-Myc inhibitor 10074-G5 on leukemia signaling mechanisms were evaluated.