Farklı kavite tipleri ve restoratif materyallere sahip dişlerde dijital iş akışıyla üretilen kronların marjinal ve iç adaptasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the marginal and internal adaptation of crowns fabricated using a digital workflow on teeth with different cavity designs and restorative materials
  1. Tez No: 1017922
  2. Yazar: AYÇAHAN NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİBE ÖZTÜRK ULUSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı kavite tasarımları, restoratif materyaller ve ağız içi tarayıcı sistemlerinin dijital iş akışıyla üretilen kron restorasyonlarının marjinal ve iç adaptasyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 17 adet çürüksüz insan molar dişi dahil edildi. Örneklerden biri kontrol grubunu oluştururken, kalan 16 molar diş dört farklı kavite tasarımı (oklüzal kavite, MOD kavite, palatinal tüberkül redüksiyonlu MOD kavite ve bukkal-palatal tüberkül redüksiyonlu MOD kavite) ve dört farklı restoratif materyale (Filtek Z250, Omnichroma, EQUIA Forte HT ve Amalgam GS-80) göre gruplandırıldı. Restorasyonların tamamlanmasının ardından tam kron preparasyonu uygulandı ve örnekler iki farklı ağız içi tarayıcı (TRIOS 3 ve TRIOS 5) kullanılarak her grup için n=10 kez tarandı. Üretilen restorasyonların marjinal ve iç adaptasyonları silikon replika tekniği ile değerlendirildi ve ölçümler stereomikroskop altında ×40 büyütmede gerçekleştirildi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Ortalama marjinal ve iç adaptasyon sapmaları kontrol grubunda TRIOS 5 için sırasıyla 102,35 ± 4,61 µm ve 116,36 ± 3,11 µm, TRIOS 3 için ise 122,08 ± 6,00 µm ve 131,94 ± 3,67 µm olarak belirlendi. Çalışma gruplarında bu değerler TRIOS 5 için 115,26 ± 11,63 µm ve 124,95 ± 11,24 µm, TRIOS 3 için ise 140,56 ± 25,31 µm ve 157,73 ± 24,84 µm olarak bulundu. Restoratif materyal tipi, kavite tipi ve tarayıcı sisteminin marjinal ve iç adaptasyon üzerinde anlamlı etkileri olduğu saptandı (p<0,05). Omnichroma ve GS-80 gruplarında daha yüksek, EQUIA Forte HT grubunda ise daha düşük adaptasyon sapması değerleri elde edildi. İkili ve üçlü etkileşimlerin her iki adaptasyon parametresini de anlamlı düzeyde etkilediği belirlendi (p<0,001). Sonuç: Restoratif materyal tipi, kavite tipi ve ağız içi tarayıcı sistemi, dijital iş akışıyla üretilen kronların marjinal ve iç adaptasyonunu etkiledi. TRIOS 5 ağız içi tarayıcısı ile daha düşük uyum sapması değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study is to investigate the effects of different cavity designs, restorative materials, and intraoral scanner systems on the marginal and internal adaptation of crown restorations produced via a digital workflow. Method: Seventeen caries-free human molar teeth were included in the study. While one of the specimens formed the control group, the remaining 16 molar teeth were grouped according to four different cavity designs (occlusal cavity, MOD cavity, MOD cavity with palatal cusp reduction, and MOD cavity with buccal-palatal cusp reduction) and four different restorative materials (Filtek Z250, Omnichroma, EQUIA Forte HT and Amalgam GS-80). Following the completion of the restorations a full crown preparation was performed, and the specimens were scanned n=10 times for each group using two different intraoral scanners (TRIOS 3 and TRIOS 5). The marginal and internal adaptations of the produced restorations were evaluated using the silicone replica technique, and measurements were performed under a stereomicroscope at x40 magnification. Data were statistically analyzed and the significance level was accepted as p<0.05. Results: In the control group, the mean marginal and internal adaptation deviations were 102.35 ± 4.61 µm and 116.36 ± 3.11 µm for TRIOS 5, and 122.08 ± 6.00 µm and 131.94 ± 3.67 µm for TRIOS 3, respectively. In the study groups, the corresponding values were 115.26 ± 11.63 µm and 124.95 ± 11.24 µm for TRIOS 5, and 140.56 ± 25.31 µm and 157.73 ± 24.84 µm for TRIOS 3. Restorative material type, cavity design, and scanner system significantly affected marginal and internal adaptation (p < 0.05). Deviation values were highest in the Omnichroma and GS-80 groups and lowest in the EQUIA Forte HT group. Two-way and three-way interactions significantly affected both adaptation parameters (p < 0.001). Conclusion: The type of restorative material, cavity design and intraoral scanner system affected the marginal and internal adaptation of crowns fabricated through a digital workflow. Lower adaptation deviation values were obtained with the TRIOS 5 intraoral scanner.