Kentsel dönüşüm çalışmalarında yerel yönetimlerin rolü
The role of local governments in urban transformation processes
  1. Tez No: 1018016
  2. Yazar: SELİM KANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SUSAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
1980'li yıllardan itibaren kentsel dönüşüm, yerel yönetimlerin sağlıksız ve plansız alanları yaşanabilir mekânlara dönüştürmede kullandığı temel araçlardan biri olmuştur. Ancak uygulamalara bakıldığında kentsel dönüşüm fiziksel dönüşümle sınırlı kalmış; ekonomik getiri odaklı yaklaşımlar ise toplumsal çatışmalara zemin hazırlamıştır. Bu çalışma, kentsel dönüşüm çalışmalarında yerel yönetimlerin rolünü çevresel sürdürülebilirlik, yeşil çevre anlayışı ve toplumsal boyutlar çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada, kentsel dönüşümün fiziksel yenilemenin yanında, sosyolojik ve psikolojik boyutları da içeren çok yönlü bir süreç olduğu vurgulanmakta; dönüşüm sonrası kentleşme sürecinde yaşanan uyum sorunlarının bütüncül politikalarla ele alınmasının gerekliliği ortaya konulmaktadır. Bu bağlamda çalışma, yerel yönetimlerin planlama, uygulama, denetim ve halkın sürece katılımındaki etkinliğini değerlendirmenin yanı sıra, merkezi yönetimle olan iş birliği düzeyini, karşılaşılan sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm yaklaşımlarını da ele alarak, gelecekte uygulanabilir çevre dostu ve sürdürülebilir kentsel politikaların geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, urban transformation has become one of the primary tools used by local governments to convert unhealthy and unplanned areas into livable urban spaces. However, in practice, urban transformation has often remained limited to physical redevelopment, while economically driven approaches have given rise to social conflicts. This study analyzes the role of local governments in urban transformation processes, focusing on environmental sustainability, green urban development approaches, and their social implications. The study emphasizes that urban transformation is a multifaceted process encompassing sociological and psychological dimensions alongside physical renewal, and highlights the necessity of addressing adaptation problems experienced during the post-transformation urbanization process through holistic policies. In this context, the study evaluates the effectiveness of local governments in planning, implementation, oversight, and public participation processes. It also examines the level of cooperation between local and central governments, the challenges encountered, and potential solutions to these challenges. Ultimately, the study aims to contribute to the development of environmentally friendly and sustainable urban policies that can be effectively implemented in the future.