E-ticaret platformlarında olumlu ağızdan ağıza iletişim niyetini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A research on the factors affecting positive word-of-mouth communication intention on e-commerce platforms
  1. Tez No: 1018064
  2. Yazar: NEŞE AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin e-ticaret platformlarında olumlu ağızdan ağıza iletişim niyetlerini etkileyen faktörleri incelemektir. Bu bağlamda, algılanan güven, algılanan fiyat, algılanan kalite ve algılanan teslimat hızının olumlu ağızdan ağıza iletişim niyeti üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma verileri, Türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli e-ticaret platformlarından alışveriş yapan tüketicilerden toplanmıştır. Veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmış ve toplam 273 katılımcıdan geçerli yanıt elde edilmiştir. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, algılanan kalite, algılanan fiyat ve algılanan güvenin olumlu ağızdan ağıza iletişim niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, algılanan teslimat hızının olumlu ağızdan ağıza iletişim niyeti üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Bulgular, tüketicilerin e-ticaret platformlarına ilişkin olumlu değerlendirmelerinde kalite, fiyat ve güven unsurlarının önemli rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, e-ticaret platformlarının olumlu ağızdan ağıza iletişim niyetini teşvik etmek amacıyla hizmet kalitesini artırmaya, güven oluşturmaya ve uygun fiyat politikaları geliştirmeye odaklanmaları gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors influencing consumers' positive word-of-mouth intentions on e-commerce platforms. In this context, the effects of perceived trust, perceived price, perceived quality, and perceived delivery speed on positive word-of-mouth intention were investigated. Research data were collected from consumers shopping on various e-commerce platforms operating in Turkey. A survey method was used in the data collection process, and valid responses were obtained from a total of 273 participants. The obtained data were analyzed using structural equation modeling. The analysis results show that perceived quality, perceived price, and perceived trust have a positive and significant effect on positive word-of-mouth intention. In contrast, the effect of perceived delivery speed on positive word-of-mouth intention was found to be statistically insignificant. The findings reveal that quality, price, and trust play a significant role in consumers' positive evaluations of e-commerce platforms. These results indicate that e-commerce platforms should focus on improving service quality, building trust, and developing appropriate pricing policies to encourage positive word-of-mouth communication.