İş tatmininin sanal kaytarma davranışları üzerindeki etkisinde işe bağlılığın aracı rolü: Otel çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of job commitment in the effect of job satisfaction on cyderloaking behaviors: A study on hotel employees
  1. Tez No: 1018105
  2. Yazar: YAREN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, otel çalışanlarında iş tatmini ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide işe bağlılığın aracı rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel desen modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren, otel işletmelerinde çalışan toplam 444 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Demografik Bilgi Formu, İş Tatmini Ölçeği, Sanal Kaytarma Ölçeği ve İşe Bağlılık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, çoklu regresyon analizi ve aracılık analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, iş tatmini ile sanal kaytarma davranışları arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu; işe bağlılık ile sanal kaytarma davranışları arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu; iş tatmini ile işe bağlılık arasında ise anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca iş tatmini ve işe bağlılığın sanal kaytarma davranışlarını anlamlı ve negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Yapılan aracılık analizi sonuçları, iş tatmininin sanal kaytarma davranışları üzerindeki etkisinde işe bağlılığın anlamlı ve kısmi bir aracı rol üstlendiğini göstermektedir. Bu doğrultuda elde edilen bulgular, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve otel işletmeleri ile insan kaynakları uygulamalarına yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between job satisfaction and virtual shirking behaviors among hotel employees and to reveal the mediating role of job commitment in this relationship. The research was conducted using a correlational design model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 444 individuals working in hotel businesses operating in Gaziantep province. Research data were collected through a Demographic Information Form, Job Satisfaction Scale, Virtual Shirking Scale, and Job Commitment Scale. The obtained data were analyzed using the SPSS software package. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, multiple regression analysis, and mediation analysis methods were used in the analysis of the data. According to the research findings, a significant and negative relationship was found between job satisfaction and virtual shirking behaviors; a significant and negative relationship was found between job commitment and virtual shirking behaviors; and a significant and positive relationship was found between job satisfaction and job commitment. Furthermore, it was determined that job satisfaction and job commitment significantly and negatively affect virtual shirking behaviors. The results of the mediation analysis show that job commitment plays a significant and partial mediating role in the effect of job satisfaction on virtual shirking behavior. Accordingly, these findings were discussed within the framework of the relevant literature, and various recommendations were developed for hotel businesses and human resources practices.