The role of sense perception in Fakhr al-Dīn al-Rāzī's epistemology
Fahreddı̇n er-Râzî'nı̇n epı̇stemolojı̇sı̇nde duyu algılarının rolü
- Tez No: 1018350
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN AÇIKGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Müslüman dünyasında felsefenin tarihi İslam'ın ilk yüzyıllarına, özellikle de İslam'ın ikinci yüzyılına kadar götürülebilir. Bu felsefi söylem, erken dönemde metafizik konuların tasviri üzerine İslam içindeki tartışmalar olarak başlamıştır. Ancak kısa bir süre içinde Yunan entelektüel diyalogları Arapça söylemlere girmiştir. Bu, Arap felsefesiyle uğraşan âlimlerin entelektüel ufkunun felsefi alanlarla ilgilenmek için küresel bir standarda ulaştığı anlamına gelir. Aslında bu, Müslüman âlimler arasında sağlam bir entelektüel tarih geleneğinin başlangıcıydı. Açık olmak gerekirse, gelişmiş Kelâm Felsefesinin ortaya çıkışı, daha önce de belirtildiği gibi tercüme hareketinin bir sonucudur. Kelâm felsefesinin ilk dönem âlimleri, İslâm felsefesi içerisinde klasik âlimler olarak kabul edilir. Ancak kısa bir süre sonra, post-klasik Kelâm felsefesi olarak bilinen ileri bir tartışma katmanına kayma meydana gelmiştir. Fahruddin Razi'nin sağlam bir epistemoloji sağlayarak Kelâm felsefesinin felsefi düşüncesini ileri bir seviyeye yükselttiğini iddia ediyorum. Bu tezde, Fahruddin Razi'nin duyu algısının diğer Meşşâî ve Kelâm filozoflarından nasıl daha ileri ve sağlam olduğunu göstereceğim.
Özet (Çeviri)
The history of philosophy in the Muslim world can be traced to the early centuries of Islam itself, particularly within the second century of Islam. This philosophical discourse began as internal discussions within Islam on portraying metaphysical subjects in the earlier period. However, within a short period, Greek intellectual dialogues were introduced in Arabic discourses. This is to say that, the intellectual horizon of scholars engaging with Arabic philosophy has attained a global standard for dealing with philosophical domains. In fact, this was the beginning of a robust tradition of intellectual history within Muslim scholars. To be clear, the emergence of advanced Kalām Philosophy was a result of the translation movement as mentioned earlier. The early scholars of Kalām philosophy are considered classical scholars within Islamic philosophy. However, after a short span, there occurred a shift into an advanced stratum of discussion, which came to be known as post-classical Kalām philosophy. I argue that Fakhr al-Dīn al-Rāzī uplifted the philosophical thought of Kalām philosophy to an advanced level by providing robust epistemology. In this thesis, I will display how the sense perception of Fakhr al-Dīn al-Rāzī is more advanced and robust than other peripatetic and Kalām Philosophers.