Canlı müzik performanslarında altyapı kullanımı
Using backing tracks on live music performances
  1. Tez No: 1018598
  2. Yazar: DURUL VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN IŞIKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Canlı müzik, bir mekânda gerçek zamanlı üretilen ve dinler kitle tarafından etkileşimli olarak tüketilen müzik olarak tanımlanabilir. Günümüzde pek çok canlı performansta müzisyenlik yalnızca sanatsal bir icra olmaktan çıkmış, gelişen teknolojiyle birlikte donanım ve yazılım desteğiyle karmaşık sahne şovlarına dönüşmüştür. Bu dönüşüm müzisyenin sahnedeki rolünü, dinler kitle beklentisini ve hatta canlı çalma kavramının bizzat kendisini yeniden tanımlamıştır. Dönüşümün en belirgin göstergesiyse canlı müzikte müzik altyapı ve düzenleme desteğinin kullanılmasıdır. Canlı müzikte altyapı kullanımı, canlı müzik performansı esnasında sahnedeki icracıların performansına ek olarak daha önceden kaydedilmiş müziksel verilerin sahnedeki canlı performans ile senkronize şekilde çalınmasıdır. Müziksel altyapı kullanımı, sahnede mevcut bulunmayan enstrümanların tamamlanmasından, tüm performansın playback yoluyla sunulmasına kadar geniş bir işlevsel yelpazede çeşitlilik gösterebilir. Bu çalışmada müziğin medyalaşmasından başlayarak, tarih boyunca kayıt teknolojilerinin altyapı bağlamındaki gelişimi doğrultusunda, icracı ve dinleyici dinamikleri örneklerle ele alınmış ve kronolojik olarak altyapı teknik sahne yönlendirmesi, üretim aşaması ve bu süreçte yaşanması olası problemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Live music can be defined as music produced in real-time within a venue and interactively consumed by the audience. Today, in many live performances, musicianship has ceased to be merely an artistic execution; driven by advancing technology, it has transformed into complex stage shows supported by hardware and software. This transformation has redefined the musician's role on stage, audience expectations, and even the very concept of playing live itself. The most prominent indicator of this transformation is the use of backing tracks and arrangement support in live music. The use of backing tracks in live music refers to the synchronized playback of pre-recorded musical data alongside the active performance of the musicians on stage. The utilization of musical backing tracks can vary across a broad functional spectrum, ranging from supplementing instruments that are not physically present on stage to delivering the entire performance via playback. Starting with the mediatization of music, this study addresses performer and audience dynamics through examples, tracing the historical development of recording technologies within the context of backing tracks. Furthermore, it chronologically examines the technical stage routing of backing tracks, the production phase, and the potential problems that may be experienced during this process.