A three-minutes-message for the european audience: Authenticity & semiotics of the winners in 2000s Eurovision Song Contest
Avrupalı seyirci için 3 dakikalık bir mesaj: 2000 sonrası Eurovision Şarkı Yarışması birincilerinde görülen otantiklik ve semiolojiler
- Tez No: 473382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELENI VARMAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Eurovision Şarkı Yarışması, 1950'lerden günümüze kadar gelebilen Avrupa'nın, hatta dünyanın en uzun soluklu televizyon yayınlarından biridir. Günümüzde izleyici sayısı 200 milyona ulaşan yarışmaya her sene kırkın üzerinde Avrupa ülkesi katılır ve canlı yayında üçer dakikalık performans sergilerler. Bu üç dakikayı en etkili şekilde kullanmak; seyircinin beğenisini kazanmak ve verilmek istenen mesajı en iyi şekilde aktarabilmek açısından ülkeler için büyük önem taşır. Eurovision bu yönüyle çok özgün bir televizyon şovudur; kurallarıyla, sahne şovlarıyla, izleyici ve katılımcı arasında oluşan uluslararası etkileşimiyle, kendine has bir görsel formata ve iletişim diline sahiptir. Gelişen teknolojiyle birlikte, özellikle 2000 sonrası Eurovision Şarkı Yarışması birincilerinin performanslarında bazı ortak özellikler görülür; özel sahne efektleri, spesifik kamera hareket ve açıları, değişik dans koreografileri, etnik müzik ve kostümler, sembolik şarkı sözleri… Bütün bunlar verilmek istenen mesajı aktarmada etkili olan ve seyirciyi büyük oranda etkileyen dolayısıyla da oylarına yansıyan ve genellikle birinciliği garantileyen, günümüzün ideal Eurovision şarkı ve 'şov' formatını oluşturan ögelerdir. Birinci bölümde, Eurovision'un oluşum hikayesinden başlayarak yarışmanın hangi metodolojiler üzerinden anlatılacağı belirtilmiştir. İkinci bölümde, yarışmayla ilgili genel özellikler ve kurallar (oy verme sistemi, şarkılarda uyulması gereken kurallar vs.) anlatılmış ve 2000li yıllara kadar olan dönemlerde hangi tarz müzik ve performansların ön planda olduğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, 2000li yıllara damgasını vuracak olan sahne şovlarında görülen ortak özellikler detaylı bir biçimde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, 2000'li yılların galipleri tek tek bu özellikler üzerinden detaylı bir biçimde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Eurovision Song Contest is a unique TV-production that has an authenticity and its own language. There is a huge challenge among the participating countries every year, especially in 2000's this challenge step up into a new level with the developing technology in stage production. This study deals especially with the winners in 2000s Eurovision Song Contest. Participants got only three minutes to tell their stories; how can you impress the audience in three minutes? Pyrotechnics, special effects, lightings, camera angles and movements, symbolic lyrics, gestures, ethnic music, choreographies, interesting styles of the performers; all these features became the classic winning elements during the performances in the past fifteen years. Somehow, they have an impact on the televoters and countries who use those codes, usually win the contest. Starting with the history of Eurovision and explaining what is Eurovision about (the rules, the voting system), in the following chapters, I will focus on the past 15 years' winners and their stage shows. Some signs, signifiers and finally what is being signified in those winning songs, will be explained. I'll seek for the right answers behind the facts like; music & lyrics, camera angles & movements, special effects, style and image of the performers, stage and dance choreographies, lightings, costumes... With the European audience's official voting results so far, my thesis is generally based on describing the ideal format of a winning song in 2000s Eurovision Song Contest, over the semiotics and authenticity concept.