İklim riski, kurumsal yönetim kalitesi ve sosyal kalkınma hedeflerinin finansal risk ve insani gelişim üzerindeki etkisi: G-7 ve E-7 ülkeleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz
The impact of climate risk, corporate governance quality, and social development goals on financial risk and human development: A comparative analysis of G-7 and E-7
- Tez No: 1018745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Ekonomi, Maliye, Business Administration, Economics, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınma ile birlikte iklim sıcaklıklarında meydana gelen değişiklik ülke ekonomilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Tarımdan turizme, imalattan ticarete kadar birçok sektör sert iklim değişikliklerinden zarar görmektedir. Bu çalışmanın amacı G-7 ve E-7 ülkelerinde iklim riski, kurumsal yönetim kalitesi ve sosyal kalkınma hedeflerinin finansal risk (CDS) ve insani gelişim endeksi (İGE) üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın dönemi iki kısımda ele alınmıştır. İlk olarak 2014-2025 dönemine ilişkin geçmiş döneme ait veriler analiz edilmiştir. Ardından yapay zekâ tahminci yöntemleri ile 2026-2040 dönemine ait değişkenler tahmin edilerek bu döneme ait ilişki incelenmiştir. Bulgular, geçmiş dönemlerde G-7 ülkelerinde Kurumsal yönetim kalitesi ve iklim riski değişkenlerinin hem CDS hem de İGE üzerinde anlamlı etkisinin olduğu; E-7 ülkelerinde ise, Kurumsal yönetim kalitesinin CDS üzerinde etkisinin olduğu ancak İGE üzerinde modelde yer alan tüm bağımsız değişkenlerin kurumsal yönetim kalitesi, iklim riski ve sosyal kalkınma hedeflerinin etkisi olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in climate temperatures due to global warming are negatively impacting national economies. Many sectors, from agriculture to tourism, manufacturing to trade, are suffering from severe climate change. The aim of this study is to investigate the impact of climate risk, corporate governance quality, and social development goals on financial risk and human development in G-7 and E-7 countries. The study period is discussed in two parts. First, historical data for the period 2014-2025 were analyzed. Then, using artificial intelligence predictive methods, variables for the period 2026-2040 were predicted and the relationships for this period were examined. The findings indicate that in past periods, both corporate governance quality and climate risk variables had a significant impact on CDS and HDI in G-7 countries; while in E-7 countries, corporate governance quality had an impact on CDS, but all independent variables in the model—corporate governance quality, climate risk, and social development goals—had an impact on HDI.