Türkçe öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of the levels of intercultural sensitivity among Turkish language teacher candidates in terms of various variables
- Tez No: 1018761
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin cinsiyet, sınıf düzeyi, yetişilen coğrafi bölge, yerleşim birimi, sosyo-ekonomik düzey ve ebeveyn eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki yedi farklı devlet üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği lisans programında öğrenim gören 493 birinci ve dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve Chen ve Starosta (2000) tarafından geliştirilen ve Üstün (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan 24 maddelik“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler; frekans, yüzde, ortalama, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri ile SPSS programı üzerinden analiz edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, cinsiyet değişkenine göre toplam puanlarda anlamlı bir fark bulunmadığı ancak kadın adayların“Farklılıklara Saygı”boyutunda, erkek adayların ise“Özgüven”ve“Zevk Alma”boyutlarında anlamlı düzeyde daha yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Kültürel duyarlılık düzeylerinin sınıf düzeyi, coğrafi bölge ve ebeveyn eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Yerleşim birimi değişkeninde ilçe ve şehirde yetişenlerin“Zevk Alma”puanlarının köyde yetişenlere göre daha yüksek olduğu; sosyo-ekonomik düzeyde ise orta-alt gelir grubunun“Farklılıklara Saygı”düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the intercultural sensitivity levels of Turkish language teacher candidates and to examine whether these levels differ significantly according to variables such as gender, grade level, geographical region of upbringing, type of settlement, socio-economic status, and parental education level. The study adopts the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 493 first- and fourth-year students enrolled in Turkish Language Teaching undergraduate programs at seven different public universities in Türkiye during the 2024–2025 academic year. As data collection instruments, the“Personal Information Form”developed by the researcher and the 24-item“Intercultural Sensitivity Scale”developed by Chen and Starosta (2000) and adapted into Turkish by Üstün (2011) were used. The obtained data were analyzed using frequency, percentage, mean, t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques through the SPSS program.The results revealed that there was no significant difference in total scores according to the gender variable; however, female candidates scored significantly higher in the“Respect for Cultural Differences”dimension, whereas male candidates scored significantly higher in the“Self-Confidence”and“Interaction Enjoyment”dimensions. It was also found that intercultural sensitivity levels did not differ significantly according to grade level, geographical region, or parental education level. Regarding the type of settlement, candidates raised in districts and cities had higher scores in the“Interaction Enjoyment”dimension compared to those raised in villages. In terms of socioeconomic status, it was determined that participants in the lower-middle income group had higher levels of“Respect for Cultural Differences.”