Göç tecrübesinde değerlerin izini aramak: Kabul ve kararlılık terapötik müdahalesinin Suriyeli göçmenler üzerindeki etkililiği hakkında karma yöntemli bir deneysel çalışma
Tracing values in the migration experience: A mixed-methods experimental study on the effectiveness of acceptance and commitment therapeutic intervention among syrian migrants
- Tez No: 1018832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenlere yönelik geliştirilen sekiz oturumluk Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) temelli bir müdahale programının; değerlere bağlı yaşam, psikolojik esneklik, depresyon, anksiyete, stres ve aidiyet düzeyleri üzerindeki etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, tek olgulu deneysel desen içerisinde eş zamanlı olmayan çoklu başlangıç düzeyi tasarımıyla kurgulanmıştır. Sekiz seanslık terapötik müdahale ve bir aylık takip sürecini tamamlayan dört katılımcıdan elde edilen veriler; tecrübe örnekleme metodolojisinden destek alarak tekrarlayan ölçümler, standardize ölçümler ve yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla derlenerek açıklayıcı sıralı karma yöntem yaklaşımına göre analiz edilmiştir. Nicel bulgular, müdahalenin katılımcılar üzerinde heterojen bir etki oluşturduğunu; başlangıç aşamasında skorları düşük seviyede olan katılımcılarda değer odaklı yaşam ve psikolojik esneklik düzeylerinin anlamlı şekilde arttığını, katılımcıların genelinde ise depresyon, anksiyete ve stres seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Nitel bulgular ise katılımcıların değerlerini birer başa çıkma mekanizması olarak kullandıklarını, içsel yaşantılarına yönelik farkındalık elde ettiklerini ve değer odaklı davranış göstermekte istikrar kazandıklarını ortaya koymuştur. Bu tez çalışması, Suriyeli göçmen bir popülasyonunda tek olgulu desen, tecrübe örnekleme metodolojisi ve karma yöntemleri birleştiren ilk akademik çalışma olması nedeniyle literatüre özgün bir katkı sunmakta; kişinin kendi biricik durumunun araştırıldığı süreç temelli modellerin önemine vurguda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effectiveness of an eight-session Acceptance and Commitment Therapy (ACT) based intervention program designed for Syrian refugees living in Türkiye on valued living, psychological flexibility, depression, anxiety, stress, and sense of belonging. The research was structured as a non-concurrent multiple baseline design within a single-case experimental framework. Data collected from four participants, who completed the eight-session intervention and a one-month follow-up period, were derived from experience sampling methodology (ESM) repeated measures, standardized scales, and semi-structured interviews, analyzed according to an explanatory sequential mixed methods design. Quantitative findings indicated that the intervention had a heterogeneous effect on participants. Valued living and psychological flexibility levels increased significantly for participants with low baseline scores, while a decrease in depression, anxiety, and stress levels was observed across the majority of the sample. Qualitative findings revealed that participants utilized their values as coping mechanisms, gained awareness of their internal experiences, and achieved stability in exhibiting value-based behaviors. This thesis provides an original contribution to the literature as the first academic study to combine single-case design, experience sampling methodology, and mixed methods within a Syrian refugee population, highlighting the significance of process-based models that explore the unique idiographic conditions of the individual.