Mennâ' el-Kattân'ın Kur'an ilimlerine katkıları
Mennâ' al-Qattan's efforts in Qur'anic sciences
  1. Tez No: 1018835
  2. Yazar: VEKHRY MEINOUH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mennâ' el-Kattân'ın (1925-1999) ilmî şahsiyetini ve modern dönemde Kur'an ilimleri konularının yenilemedeki öncü rolünü ele almaktadır. Araştırmanın temel problemini, el-Kattân'ın Kur'an ilimleri alanındaki çabalarının incelenmesi ihtiyacı oluşturmaktadır. Bu çabalar, özellikle Mebâhis fî Ulûmi'l-Kur'ân adlı eserinde ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, müellifin Süyûtî ve Zerkeşî gibi âlimlerin devasa ilmî mirasını günümüz ilim ehli için sadeleştirdiğini; Kur'an'ın cem'i, nâsih ve mensûh, Kur'an kıssaları ve benzeri konularda ortaya atılan şüpheleri ele aldığını araştırmaktadır. Tümevarım, analitik ve mukayeseli yöntemin benimsendiği bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde el-Kattân'ın şahsi ve ilmî hayatı ele alınmış; ikinci bölümde ise onun Kur'an ilimleri konularındaki metodolojisi ve çalışmaları ortaya konmuştur. Bu araştırmada el-Kattân'ın sadece bir nakilci değil, aynı zamanda ilimleri yeni ve duru bir üslupla kaleme alan yenilikçi alim olduğu sonucuna varılmıştır. Kattân, Mebâhis fî Ulûmi'l-Kur'ân adlı eserinde özellikle Kur'an ilimlerinin önemli konularından olan nasih-mensuh ve Kur'an kıssaları bahsinde modernist ve oryantalist şüpheleri giderecek doyurucu cevaplar vermiştir. Kattân bu eserinde, kadim ansiklopedik eserler iler modern üniversite müfredatları arasında bir“köprü”vazifesi görmüş ve bu yönüyle özgün bir yaklaşım ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the scholarly personality of Manna' al-Qattan (1925–1999) and his pioneering role in renewing the subjects of Quranic sciences in the modern era. The primary problematique of this research stems from the necessity to analyze al-Qattan's endeavors in the field of Quranic sciences, which particularly manifest in his prominent work, Mabahith fi Ulum al-Qur'an. This study explores how the author simplified the monumental scholarly heritage of classical scholars such as al-Suyuti and al-Zarkashi for contemporary researchers, while addressing contemporary doubts raised concerning issues such as the compilation of the Quran, nasikh and mansukh (the abrogating and abrogated verses), and Quranic narratives. Adopting inductive, analytical, and comparative methodologies, the research is structured into two main chapters: the first chapter discusses al-Qattan's personal and academic life, while the second delineates his methodology and contributions to the field of Quranic sciences. The study concludes that al-Qattan was not merely a passive transmitter of traditional knowledge, but rather an innovative scholar who recast these sciences through a fresh and lucid style. In Mabahith fi Ulum al-Qur'an, al-Qattan provided substantive and convincing counter-arguments to modernistic and Orientalist skepticism, particularly regarding critical themes like nasikh-mansukh and Quranic stories. Consequently, through this work, al-Qattan served as a“bridge”between classical encyclopedic texts and modern university curricula, thereby demonstrating a highly original approach.