Türkçe öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl okuryazarlık becerilerine yönelik öz yeterlik algıları ile demokratik eğilim düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between Turkish language teacher candidates' self-efficacy perceptions regarding 21st century literacy skills and their levels of democratic tendencies
  1. Tez No: 1018972
  2. Yazar: KADİR KORKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçe öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl okuryazarlık becerilerine yönelik öz yeterlik algıları ile demokratik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirleyebilmektir. Bu amaçla Türkçe Öğretmeni Adaylarına Yönelik 21. Yüzyıl Okuryazarlık Becerileri Öz Yeterlik Ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçek ile Öğretmen Adayı Demokratik Eğilim Ölçeği gönüllü 600 Türkçe öğretmeni adayına uygulanmıştır. Adayların okuryazarlık becerilerine yönelik öz yeterlik algıları ile sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi, ailelerinin aylık ekonomik gelir düzeyi ve kardeş sayısı değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Adayların okuryazarlık becerilerine yönelik öz yeterlik algıları ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Türkçe öğretmeni adaylarının demokratik eğilim düzeyleri ile cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi, ailelerinin aylık ekonomik gelir düzeyi ve kardeş sayısı değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. İki ölçüm arasında, Türkçe öğretmeni adaylarına yönelik 21. Yüzyıl Okuryazarlık Becerileri Öz Yeterlik Ölçeği'nin alt boyutları ile Öğretmen Adayı Demokratik Eğilim Ölçeği arasında ve her iki ölçeğin alt boyutları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda uygulayıcılar ile araştırmacılara birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between Turkish language teacher candidates' self-efficacy perceptions regarding 21st-century literacy skills and their levels of democratic tendencies. For this purpose, the Self-Efficacy Scale for 21st-Century Literacy Skills of Turkish Language Teacher Candidates was developed. The developed scale and the Democratic Tendencies Scale for Teacher Candidates were administered to 600 volunteer Turkish language teacher candidates. It was determined that there was a significant relationship between the candidates' self-efficacy perceptions regarding literacy skills and the variables of grade level, parents' educational level, their families' monthly economic income level, and number of siblings. No significant relationship was found between the candidates' self-efficacy perceptions regarding literacy skills and the gender variable. It was determined that there was a significant relationship between the democratic tendency levels of Turkish language teacher candidates and the variables of gender, grade level, parents' educational level, their families' monthly economic income level, and number of siblings. It was concluded that there was a positive, moderate, and significant relationship between the two measurements, between the sub-dimensions of the Self-Efficacy Scale for 21st-Century Literacy Skills of Turkish Language Teacher Candidates and the Democratic Tendencies Scale for Teacher Candidates, and among the sub-dimensions of both scales. In line with the results, several recommendations were made for practitioners and researchers.