Çeşitli tıbbi bitkilerden potansiyel nutrasötiklerin hazırlanması ve enkapsülasyon tekniği ile korunması
Preparation of potential nutraceuticals from various medicinal plants and preservation through encapsulation technique
  1. Tez No: 1018988
  2. Yazar: GİZEM TOPRAKÇI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ŞAHİN SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Nutrasötik ürünleri de kapsayan gıda takviyesi endüstrisi son yıllarda hızla büyümüş ve bu alanda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Başlıca uygulamalar, aktif madde bileşenlerini kontrollü bir şekilde kapsüllemeyi ve salımı, ayrıca biyoyararlanımlarını, stabilitelerini ve raf ömrünü artırmayı hedeflemiştir. Dolayısıyla, formülasyon birçok ürün için büyük etkiye sahiptir. Bu tez çalışmasında, öncelikle biyoaktif madde kaynakları olarak ısırgan otu (Urtica dioica L.), biberiye (Rosmarinus officinalis L.) ve kakule (Elettaria cardamomum) seçilmiştir. Biyoaktiflerin geri kazanımı için ise yenilikçi ekstraksiyon teknolojileri olarak otomatik solvent ekstraksiyonu (OSE) ve ultrason-destekli ekstraksiyon (UDE) kullanılmıştır. Verimler toplam fenolik madde (TFM) ve iki farklı in vitro antioksidan aktivite yöntemi açılarından değerlendirilmiştir. Antioksidan aktivite ölçümleri 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) ve 2,2'-azino-bis-(3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit) diamonyum tuzu (ABTS) testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. En yüksek verimde ürün elde etmek için Yanıt Yüzey Metodolojisi (YYM) ile Box-Behnken deneysel tasarımı kullanılmıştır. Kakule bitkisinden yüksek kalitede ürün elde edilemediği için enkapsülasyon işlemlerinde kullanılmamıştır. Ayrıca, UDE ile ısırgan otu ekstraksiyonu gerçekleştirilmiş ama verimin OSE'ye kıyasla oldukça düşük olduğu gözlenince diğer bitkilere uygulanmamıştır. YYM'ye dayanılarak optimum koşullarda elde edilen bitkisel ekstraktlar enkapsülasyon işlemi ile mikrokapsül haline getirilmiştir. Bunun için iyonik jelasyon ve püskürtmeli kurutma olmak üzere iki yöntem uygulanmıştır. İyonik jelasyon yönteminde duvar malzemesi olarak aljinat kullanılmış, optimizasyon için ise yine Box-Behnken tasarımı uygulanmıştır. Bağımlı değişkenler olarak enkapsülasyon etkinliği (EE), antioksidan aktivite, küresellik faktörü (SF) ve aljinat boncuklarının yuvarlaklık (Rn) değeri alınmıştır. Püskürtmeli kurutma sisteminin deneysel tasarımı, modellenmesi ve optimizasyonu için özel tasarım altında bulunan kombine tasarım seçilerek I-optimal dizayn alt türü uygulanmıştır. Duvar malzemeleri olarak Arap zamkı, maltodekstrin ve bunların karışımı kullanılmıştır. TFM açısından değerlendirilen enkapsülasyon etkinliği (EE), kurutma verimliliği (KV) ve antioksidan aktivite bağımlı değişkenlerdir. Optimum koşullarda üretilen iyonik jelasyon ve püskürtmeli kurutma yöntemleri ile elde edilen mikrokapsüllerin simüle mide ve bağırsak ortamlarındaki in vitro salım davranışları da incelenmiştir. Son olarak, optimum koşullarda üretilmiş mikrokapsüllerinin hızlandırılmış oksidasyon davranışı Ransimat cihazı ile 110-140 °C sıcaklık aralığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The food supplement industry, including nutraceutical products, has grown rapidly in recent years, and significant advancements have been made in this field. The main purpose have been to enhance the stability, bioavailability and shelf-life of the product by applying encapsulation and controlled release. Therefore, formulation has a significant impact on many products. In this study, nettle (Urtica dioica L.), rosemary (Rosmarinus officinalis L.), and cardamom (Elettaria cardamomum) were primarily selected as sources of bioactive compounds. Automated solvent extraction (ASE) and ultrasound-assisted extraction (UAE) were used as innovative extraction technologies for the recovery of bioactives. Yields were evaluated in terms of total phenolic content (TPC) and two different in vitro antioxidant activity assays. Antioxidant activity measurements were performed using 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) and 2,2'-azino-bis-(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) diammonium salt (ABTS) assays. The Response Surface Method (RSM) and Box-Behnken experimental design were used to obtain the highest yield. Cardamom was not used in encapsulation processes since high-quality product could not be obtained from the cardamom plant. In addition, nettle extraction was performed with UDE. However, it was not applied to other plants since the yield was observed to be considerably lower compared to OSE. Plant extracts obtained under optimum conditions based on RSM were microencapsulated using encapsulation process. Two methods were applied for this: ionic gelation and spray drying. In the ionic gelation method, alginate was used as the wall material, while the Box-Behnken design was again applied for optimization. Encapsulation efficiency (EE), antioxidant activity, sphericity factor (SF), and the roundness (Rn) of the alginate beads were taken as dependent variables. For the experimental design, modeling and optimization of the spray drying system, a combined design under a specific design framework was selected by applying the I-optimal design subtype. Gum Arabic, maltodextrin, and their mixtures were used as wall materials. EE, drying efficiency (EV) and antioxidant activity were the dependent variables in terms of TPC. The in vitro release behavior of microcapsules produced by ionic gelation and spray drying methods under optimum conditions was also investigated in simulated stomach and intestinal environments. Finally, the accelerated oxidation behavior of microcapsules produced under optimum conditions was investigated using a Ransimat apparatus in the temperature range of 110-140 °C.