Görsel sanatlar eğitiminde yapay zekâ destekli dijital sanat uygulamalarının öğrenci kazanımlarına etkisi
The impact of artificial intelligence-supported digital art practices on student learning outcomes in visual arts education
  1. Tez No: 1019009
  2. Yazar: VİLDAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte eğitim ortamlarında dijital araçların kullanımı yaygınlaşmış; bu durum görsel sanatlar eğitiminde de yeni öğretim yaklaşımlarını gündeme getirmiştir. Bu araştırmada, görsel sanatlar dersinde yapay zekâ destekli dijital sanat uygulamalarının 7. sınıf öğrencilerinin kazanımları ve öğrenme deneyimleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yürütülen araştırma, Millî Eğitim Bakanlığı müfredatı doğrultusunda hazırlanan altı haftalık bir uygulama sürecini kapsamaktadır. Uygulama kapsamında öğrenciler, geleneksel ve dijital üretim biçimlerinin bir arada kullanıldığı hibrit bir modeli deneyimlemiştir. Araştırmanın verileri; gözlem, görüşme, dijital kayıtlar ve dokümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiş; bulguların geçerlik ve güvenirliğini artırmak amacıyla gözlem, görüşme ve doküman verileri arasında veri çeşitlemesine gidilerek bütüncül bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırma bulguları, yapay zekâ destekli dijital sanat uygulamalarının öğrencilerin derse yönelik motivasyon ve öz güvenlerini artırdığını, geleneksel tekniklerde karşılaşılan psikomotor sınırlılıkları aşmalarına imkân tanıdığını, dijital okuryazarlık becerilerini geliştirerek estetik karar verme süreçlerinde daha aktif rol almalarını sağladığını ortaya koymaktadır. Bulgular doğrultusunda, yapay zekâ entegrasyonunun öğrencilerin öğrenme süreçlerini çok yönlü olarak desteklediği ve araştırmanın sanatın dijital çağdaki dönüşen doğasına ve eğitim alanına ilişkin alanyazına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, the use of digital tools in educational environments has become widespread, bringing new teaching approaches to the forefront in visual arts education. In this study, the effect of artificial intelligence-supported digital art applications on the learning outcomes and experiences of 7th-grade students in visual arts courses was investigated. The research, conducted using a case study design-one of the qualitative research methods-encompasses a six-week implementation process designed in accordance with the Ministry of National Education curriculum. Within the scope of this implementation, the students experienced a hybrid model where traditional and digital production methods were utilized together. The research data were collected through observations, interviews, digital records, and documents. The obtained data were analyzed utilizing content and descriptive analysis methods. In order to enhance the validity and reliability of the findings, a holistic evaluation was conducted by employing data triangulation among the observation, interview, and document data. The research findings reveal that artificial intelligence-supported digital art applications increased students' motivation and self-confidence toward the course, enabled them to overcome the psychomotor limitations encountered in traditional techniques, and allowed them to take a more active role in aesthetic decision-making processes by improving their digital literacy skills. In line with these findings, it is concluded that artificial intelligence integration provides multifaceted support to students' learning processes, and it is believed that this research will make a significant contribution to the literature regarding the transforming nature of art in the digital age and the field of education.