Goleman'ın duygusal zeka modeli çerçevesinde okul yöneticilerinin duygusal zeka becerilerinin incelenmesi
Examining school administrotors' emotioanal intelligence skills within the framework of Goleman's emotioanal intelligence model
  1. Tez No: 1019029
  2. Yazar: AHKAF İBRAHİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Goleman'ın duygusal zekâ modeli çerçevesinde, okul yöneticilerinin duygusal zekâ becerilerini yönetici ve öğretmen görüşlerine dayalı olarak incelenmektir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde fenomenoloji deseninde yürütülmüştür. Çalışma grubunu 2025-2026 eğitim-öğretim yılı içerisinde farklı okullarda görev yapan 10 okul yöneticisi ve 20 öğretmen oluşturmaktadır.Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış; verilerin analizinde içerik analizi ile birlikte tematik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, yöneticilerin duygusal zekâ becerilerinin özellikle kriz ve stres durumlarında daha belirgin hâle geldiğini, ancak bu becerilerin günlük iletişim süreçlerinde her zaman aynı düzeyde sergilenemediğini göstermektedir. Öz farkındalık ve öz denetim becerilerinin yöneticilerin iletişim tarzını ve karar alma süreçlerini etkilediği; empati ve sosyal becerilerin ise öğretmenlerle kurulan ilişkilerin niteliğini belirlediği anlaşılmaktadır. Araştırma sonuçları ayrıca yöneticilerin motivasyon düzeylerinin okul atmosferi üzerinde etkili olduğunu ve sosyal-duygusal becerilerin okul ikliminin oluşumunda önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Empatik ve destekleyici liderlik yaklaşımının bulunduğu ortamlarda güvene dayalı ve açık iletişimin geliştiği; buna karşılık duygusal zekâ becerilerinin sınırlı kaldığı durumlarda iletişimde zayıflama ve güven kaybı yaşanabildiği görülmektedir. Sonuç olarak, okul yöneticilerinin duygusal zekâ becerilerinin okul iklimi ve örgütsel ilişkiler üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu ve bu becerilerin geliştirilmesine yönelik eğitim ve uygulamaların desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine school administrators' emotional intelligence skills within the framework of Daniel Goleman's emotional intelligence model, based on the views of administrators and teachers. The study was conducted within the framework of the qualitative research approach using a phenomenological design. The study group consisted of 10 school administrators and 20 teachers working in different schools during the 2025–2026 academic year. Data were collected through semi-structured interviews, and both content analysis and thematic analysis methods were used in the analysis of the data. The findings indicate that administrators' emotional intelligence skills become more apparent particularly during crisis and stress situations; however, these skills are not always demonstrated at the same level in daily communication processes. It was understood that self-awareness and self-regulation skills affect administrators' communication styles and decision-making processes, while empathy and social skills determine the quality of relationships established with teachers. The results of the study also reveal that administrators' motivation levels have an impact on the school atmosphere and that social-emotional skills play an important role in the formation of school climate. In environments where an empathetic and supportive leadership approach is present, trust-based and open communication tends to develop; whereas in situations where emotional intelligence skills remain limited, weakening communication and loss of trust may occur.As a result, it was concluded that school administrators' emotional intelligence skills have a significant effect on school climate and organizational relationships, and that training and practices aimed at improving these skills should be supported.