Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
Hükmün açiklanmasinin geri̇ birakilmasi
  1. Tez No: 1019040
  2. Yazar: AHMET DANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma konumuz hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumudur. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması hukuk sistemimize ilk olarak çocuklar hakkında uygulanarak yer bulmuştur. Akabinde kapsamı genişletildiği görülmektedir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumuyla, tesadüfi şekilde suça bulaşmış kimselerin ceza infaz kurumunun olumsuz yanlarından etkilenmemesi amaçlandığı söylenebilir. Belli ağırlıkta olmayan suçun failleri böylelikle topluma yeniden kazandırılacaktır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, diğer ceza ve ceza muhakemesi kurumlarıyla birtakım yönlerden benzerlik göstermektedir. Çalışmamızda bu benzerlikler ve farklılıklar ele alınarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının diğer kurumlardan ayırtımı sağlanmıştır. Hükmün açıklanmasının objektif ve sübjektif olmak üzere şartları bulunmaktadır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunun uygulamada ve öğretide birçok yönden tartışma konusu olduğu görülmektedir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı hukukumuzda sıklıkla kullanılan bir karar türü olduğu söylenebilir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının uygulanmasında da birtakım sorunlara rastlanmaktadır. Ayrıca İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına da birçok kere konu olmuştur. Çalışmamızda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumunun kavramsal zemini oluşturulduktan sonra öğretideki tartışmalar ve uygulamada rastlanan birtakım sorunlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our subject of study is the institution of postponement of the announcement of the verdict. The postponement of the announcement of the verdict first found its place in our legal system with its application to children. Subsequently, its scope has been expanded. It can be said that the aim of the institution of postponement of the announcement of the verdict is to prevent those who have committed crimes incidentally from being negatively affected by the penal system. In this way, perpetrators of crimes of a less serious nature will be reintegrated into society. The postponement of the pronouncement of judgment shares similarities with other criminal and procedural institutions in several aspects. This study examines these similarities and differences to differentiate the postponement of judgment from other institutions. There are objective and subjective conditions for the pronouncement of judgment. The institution of postponement of judgment is a subject of much debate in both practice and legal doctrine. It can be said that the decision to postpone the pronouncement of judgment is a frequently used type of decision in our legal system. However, certain problems are encountered in its application. Furthermore, it has been the subject of numerous decisions by the European Court of Human Rights and the Constitutional Court. In this study, after establishing the conceptual framework of the institution of postponement of judgment, the debates in legal doctrine and some problems encountered in practice are addressed.