Bergman'ın minimal kan şekeri-insülin modelinin caputo kesirli türev operatörü ile analizi
Analysis of Bergman's minimal blood glucose-insulin model with caputo fractional derivative operator
- Tez No: 1019199
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Bergman'ın Minimal Kan Şekeri-İnsülin matematiksel modeli Caputo kesirli türev tanımı ile genişletilecek. Elde edilen bu yeni modelin analizi yapılacak, bu denklem sisteminin sabit nokta teoremi kullanılarak çözümünün varlığı ve Picard-Lindelöf teoremi kullanılarak ise çözümünün tekliği incelenecektir. Sonrasında elde ettiğimiz çözümlerin Hyers-Ulam kararlılık analizi yapılacaktır. Son olarak matematiksel modeldeki her bir fonksiyonun farklı mertebeden kesirli türev değerleri için grafikler gösterilerek yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bergman's Minimal Blood Glucose-Insulin mathematical model will be expanded with the Caputo fractional derivative definition. The analysis of this new model will be done, the existence of the solution of this equation system using the fixed point theorem and the uniqueness of the solution using the Picard-Lindelöf theorem will be examined. Afterwards, the Hyers-Ulam stability analysis of the solutions we obtained will be done. Finally, the graphs for different order fractional derivative values of each function in the mathematical model will be shown and interpreted.