Uluslararası antlaşmalar hukuku bağlamında Rusya-Ukrayna Savaşı ve tahıl koridoru antlaşması
The Russia-Ukraine War and the Black Sea grain initiative in the context of the law of treaties
- Tez No: 1019274
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Rusya-Ukrayna Savaşı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana uluslararası düzeyde meydana gelen en kapsamlı ve yıkıcı silahlı çatışmalardan biri olarak değerlendirilmektedir. Savaş devam ederken Rusya ve Ukrayna arasında Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin girişimleriyle küresel gıda krizine çözüm bulmak amacıyla“Tahıl Koridoru Antlaşması”imzalanmıştır. Antlaşma, uluslararası antlaşmalar hukukunda savaşan taraflar arasında yapılan antlaşmalardan biri olarak ayrıcalıklı bir konumdadır. Bunun bir nedeni, savaşan taraflar arasında akdedilen antlaşmalar genellikle savaşa yönelik konularda yapılırken, Tahıl Koridoru Antlaşması'nın insani ve ticari yönüyle söz konusu antlaşmalardan farklılaşmasıdır. Bir diğer nedeni ise, uluslararası hukukta silahlı çatışmaların antlaşmalar üzerindeki etkisinin tartışmalı bir konu olmasıdır. Bu konuda henüz bağlayıcılığı olmayan Birleşmiş Milletler Uluslararası Hukuk Komisyonu'nun“Silahlı Çatışmaların Antlaşmalar Üzerindeki Etkilerine İlişkin Taslak Maddeler”(BM Taslak Maddeler) düzenlemesi önemli bir kaynaktır. Tahıl Koridoru Antlaşması ve Rusya-Ukrayna arasındaki birtakım antlaşmaları BM Taslak Maddeler üzerinden değerlendirmek, silahlı çatışmaların antlaşmalar üzerindeki etkisinin önemini hatırlatmaktadır. Çalışmada, öncelikle konunun hukuki çerçevesi oluşturulmakta olup sonrasında tarafların tarihi ilişkileri içinde yaptıkları antlaşmalarla birlikte Rusya-Ukrayna Savaşı analiz edilmektedir. Ardından Tahıl Koridoru Antlaşması kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Russia-Ukraine War is regarded as one of the most extensive and destructive armed conflicts at the international level since the Second World War. While the war was ongoing, the“Black Sea Grain Initiative (BSGI)”was signed between Russia and Ukraine through the initiatives of the United Nations and Türkiye, with the aim of finding a solution to the global food crisis. The Agreement holds a privileged position within the law of treaties in international law as one of the rare treaties concluded between warring parties. One reason for this is that treaties concluded between belligerents are generally related to the conduct of war, whereas the BSGI differs by its humanitarian and commercial dimensions. Another reason is that the impact of armed conflicts on treaties remains a debated issue in international law. In this regard, the United Nations International Law Commission's Draft Articles on the Effects of Armed Conflicts on Treaties (UN Draft Articles), which are not yet binding, constitute an important source. Evaluating the BSGI and certain treaties between Russia and Ukraine through the UN Draft Articles serves as a reminder of the importance of the effects of armed conflicts on treaties. In this study, the legal framework of the issue is first established, followed by an analysis of the Russia-Ukraine War in the context of the treaties concluded within their historical relations. Subsequently, the BSGI is examined in detail.