Katılım bankalarının kurumsal sürdürülebilirliklerini etkileyen finansal performans göstergelerinin incelenmesi
Investigation of financial performance indicators affecting corporate sustainability of participation banks
- Tez No: 705246
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye'de, faizsiz bankacılık uygulamalarına“özel finans kurumları”ismi ile 1985 yılında başlanılmıştır. 1999 yılında bankalar Kanunu kapsamına alınan ÖFK 2005 yılına gelindiğinde faaliyetlerine katılım bankacılığı adıyla devam etmiştir. Katılım bankalarının sadece faiz hassasiyetine sahip olan ekonomik aktörlerin ötesinde bir kitleye ulaşması ve mevcut finans piyasasında daha büyük bir yer edinmesi geleneksel bankalar ile yaşayacağı rekabet ile belirlenecektir. Katılım bankalarının geleneksel bankalar ile rekabeti ise sadece kâr odaklı olarak ekonomik alanda değil, sosyal ve çevresel alanda da gerçekleşmektedir. İşletmelerin uzun vadeli ve kalıcı değer yaratmak amacıyla ekonomik, çevresel ve sosyal faktörleri, şirket faaliyetlerine ve karar mekanizmalarına uyarlaması kurumsal sürdürülebilirlik olarak adlandırılmaktadır. Bu tez çalışmasında katılım bankalarının kurumsal sürdürülebilirliklerinin belirleyicisi olan finansal performans göstergeleri incelenmiştir. Bu amaçla Türkiye'de faaliyette bulunan 5 katılım bankasının 2015-2020 yıllarını kapsayan 30 banka/yıl verisi kullanılmıştır. Panel Veri Yöntemi ile yapılan analiz sonucunda, katılım bankalarının kurumsal sürdürülebilirlikleri üzerinde en yüksek etkiye sahip olan finansal performans oranı ters yönlü bir ilişki saptanan Vergi öncesi kârın aktiflere oranıdır. İstatistiki açıdan ters yönlü bir ilişki bulunması nedeniyle oran arttıkça katılım bankalarının kurumsal sürdürülebilirlik uygulamaları azalmaktadır. Ayrıca katılım bankalarının kurumsal sürdürülebilirlikleri ile aktif kaynak kârlılığı arasında istatistiki açıdan anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Çalışmada kontrol değişkeni olarak yer alan katılım bankalarının büyüklüğü ile kurumsal sürdürülebilirlik arasında da anlamlı ve pozitif bir ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Participation banking in Turkey started its activities with the name“private financial institutions”in 1985. PFI which was included in the scope of the Banks Law in 1999, continued its activities under the name of Participation Banking in 2005. The fact that participation banks reach an audience beyond the economic actors with only interest sensitivity and gain a greater place in the current financial market will be determined by the competition with conventional banks. The competition of the participation banks with the conventional banks with a focus on profit is realized not only in the economic field but also in the social and environmental fields. Corporate sustainability is called the adaptation of economic, environmental, and social factors to company activities and decision-making mechanisms to create long-term and lasting value. Within the scope of this thesis, financial performance indicators that determine the corporate sustainability of participation banks were examined. For that purpose, covering the years 2015-2020, data of 30 banks/year of 5 participation banks operating in Turkey were analyzed. As a result of this analysis made with the Panel Data Method, the financial performance ratio that has the highest impact on the corporate sustainability of participation banks is the ratio of profit before tax to assets. Due to the statistically inverse relationship, as the ratio increases, the corporate sustainability practices of participation banks decrease. In addition, there is a statistically significant and positive relationship between the corporate sustainability of participation banks and their active resource profitability. In this study, a significant and positive relationship was determined between the size of participation banks, which is a control variable, and corporate sustainability.