Tıp fakültesi dahili bilimler bölümünde çalışan hekimlerin proton pompa inhibitörleri hakkındaki bilgileri ve kullanım alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and usage habits of physicians working in the internal medicine department of the medical faculty regarding proton pump inhibitors
- Tez No: 1019439
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AHMET TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Dâhilî Tıp Bilimleri'nde görev yapan klinisyenlerin Proton Pompa İnhibitörleri (PPİ) hakkındaki teorik bilgi düzeylerini, klinik uygulama stratejilerini ve rasyonel ilaç kullanımına yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilen bu kesitsel ve tanımlayıcı çalışmaya, sekiz farklı dâhilî uzmanlık dalından toplam 193 hekim dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde, katılımcıların demografik verilerini, endikasyon tercihlerini, bilgi edinme kaynaklarını ve ilacın uzun dönem risklerine dair farkındalıklarını ölçen yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, İç Hastalıkları hekimlerinin PPİ yönetimi konusundaki toplam bilgi puanlarının (Medyan: 9.0) diğer branşlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermektedir (p < .001). Katılımcıların genelinde en sık reçeteleme endikasyonları gastrit/peptik ülser (%62.2) ve GÖRH/dispepsi (%57.0) olarak saptanmıştır. Bununla birlikte, FTR ve Göğüs Hastalıkları gibi branşlarda, güncel literatürde kanıta dayalı bir endikasyon olarak kabul edilmeyen tek başına steroid kullanımı durumunda dahi %90'ın üzerinde profilaktik PPİ reçete edildiği belirlenmiştir. Hekimlerin %68.4'ünün birincil bilgi kaynağı olarak lisans eğitimine dayanması, klinik güncelliğin korunması noktasında profesyonel gelişim ihtiyacına işaret etmektedir. Sonuç olarak, PPİ kullanımına dair akademik bilgi ve klinik pratiklerin uzmanlık dalları arasında belirgin farklılıklar sergilediği görülmektedir. Gereksiz ilaç kullanımının azaltılması, olası morbiditelerin önüne geçilmesi ve sağlık harcamalarının kontrolü adına, özellikle gastrointestinal sistem dışı branşlara yönelik mezuniyet sonrası sürekli tıp eğitimi faaliyetlerinin artırılması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the theoretical knowledge levels, clinical practice strategies, and rational drug use approaches of physicians in internal medicine departments regarding Proton Pump Inhibitors (PPIs). A total of 193 physicians from eight different internal medicine specialties were included in this cross-sectional and descriptive study conducted at Trakya University Faculty of Medicine. During the data collection process, a structured questionnaire was employed to assess participants' demographic characteristics, indication preferences, sources of information, and awareness of the long-term risks associated with these drugs. The results demonstrate that the total knowledge scores of Internal Medicine physicians regarding PPI management (Median: 9.0) were statistically significantly higher than those of other specialties (p < .001). Among all participants, the most frequent prescribing indications were gastritis/peptic ulcer (62.2%) and GERD/dyspepsia (57.0%). However, in departments such as Physical Medicine and Rehabilitation (PMR) and Chest Diseases, prophylactic PPIs were prescribed at a rate exceeding 90% even for solitary steroid use—a practice not recognized as an evidence-based indication in current literature. The finding that 68.4% of physicians rely on undergraduate medical education as their primary source of information underscores the necessity for professional development to ensure clinical currency. In conclusion, academic knowledge and clinical practices regarding PPI use vary significantly across medical specialties. To mitigate inappropriate drug use, prevent potential morbidities, and manage healthcare costs, increasing postgraduate continuing medical education, especially for non-gastrointestinal specialties, is of vital importance.