Tahsin Germiyâni ve el-Huznü'l-Vesim Adlı Romanı
Tahsin Germiyâni and His Novel Called el-Huznü'l-Vesim
  1. Tez No: 1019664
  2. Yazar: PİRUZE DALGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİRİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Arap dünyasının Batı ile kurduğu kültürel ve edebi etkileşimler, Arap edebiyatının birçok türünde hem üslup hem de muhteva bakımından yeniliklerin doğmasına zemin hazırlamıştır. Modern Arap edebiyatının temelini oluşturan bu yenilikçi hareketler, farklı ülkelerde yazarların katkılarıyla gelişim göstermiştir. Bu genel edebi durum, özelinde Arap romanı için de söz konusu olmuştur. Tüm Arap coğrafyasında olduğu gibi tarihi ve kültürel açıdan bir geleneğe sahip olan Irak da modern edebi yaklaşımlardan etkilenmiştir. Irak edebiyatı, özellikle roman ve tiyatro gibi modern türlerle bu süreçte tanışmıştır. Bu bağlamda Irak edebiyatının yetiştirdiği çok yönlü edebi kimliğiyle öne çıkan yazarlardan birisi de Tahsîn Germiyânî'dir (تحسين كرميانى). Germiyânî başta roman olmak üzere tiyatro, hikâye, deneme gibi birçok edebi eser kaleme almıştır. Biz de bu çalışmamızda onun el-Huznu'l-Vesîm (الحزن الوسيم) adlı romanını; teknik ve tematik özellikleri açısından incelenmeye çalıştık. Germiyânî'nin özgün anlatımıyla şekillenen roman, yaşadığı coğrafyada halkın maruz kaldığı iç savaşların birey psikolojisi üzerindeki sonuçlarını sunmakta, bireysel ve toplumsal etkiler zaman ve mekân tasvirleri üzerinden aktarılmaktadır. Bu bağlamda teknik ve tematik açıdan inceleme esasına dayanan bu araştırmanın ana materyalini oluşturan el-Huznu'l-Vesîm romanı, teknik inceleme kısmında öncelikle romandaki anlatıcı bakış açısı ve şahıs kadrosu ele alınmıştır. Daha sonra zaman unsuru, geriye dönüşler ve karakter üzerinde önemli olan kırılmalar boyutuyla; mekân unsuru ise karakterin ruh hali üzerinden tahlil edilmiştir. Yazarın romanında tercih ettiği dil, söz sanatları ve üslup açısından örneklerle sunulmuştur. Ayrıca romanda öne çıkan diğer anlatım teknikler de ele alınmıştır. Tematik çerçevede ise; romanda merkeze alınan hüzün teması ile bu tema üzerinden platonik aşk ve sınıf ayrımı ele alınmıştır. Bunun yanı sıra romanın bir diğer önemli karakterin, dönemin sorunlarına takılmak yerine kendi varlığını anlamlandırmak adına sığındığı sanat ve 2003 sonrası romanlarında sıklıkla işlenen kadın teması bu düzlemde işlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, romanın olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, karakter, zaman ve mekân gibi yapı unsurları, dil ve üslup özellikleri, anlatım teknikleri ile temel temaları incelenmiş; yazarın bu unsurları ve teknikleri bir romanda bütünlük içinde işleme maharetiyle modern Irak romanı içerisindeki edebi değeri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The cultural and literary interactions established by the Arab world with the West have paved the way for the emergence of innovations in terms of both style and content across many genres of Arabic literature. Forming the foundation of modern Arabic literature, these innovative movements developed with the contributions of writers from different countries. This general literary situation has also been the case for the Arabic novel in particular. Like the entire Arab geography, Iraq was also influenced by modern literary approaches. Iraqi literature was introduced to modern genres such as the novel and theater during this process. In this context, one of the prominent writers nurtured by Iraqi literature with his versatile literary identity is Tahsîn Germiyânî. Germiyânî has penned numerous literary works in various genres, primarily the novel, as well as theater, short stories, and essays. In this study, we attempted to examine his novel titled el-Huznu'l-Vesîm in terms of its technical and thematic features. Shaped by Germiyânî's original narrative style, the novel presents the consequences of the civil wars endured by the people in his geography on individual psychology, conveying individual and societal impacts through descriptions of time and space. In this context, focusing on the novel el-Huznu'l-Vesîm, which constitutes the main material of this research based on technical and thematic examination, the technical analysis section first addresses the narrator's perspective and the cast of characters in the novel. Subsequently, the time element is analyzed through flashbacks and the dimension of critical turning points experienced by the character, while the space element is analyzed through the character's state of mind. The language preferred by the author in the novel is presented with examples in terms of figures of speech and style. Furthermore, other prominent narrative techniques in the novel are also discussed. Within the thematic framework, the central theme of sorrow in the novel, along with platonic love and class distinction through this theme, is addressed. In addition to these, art and the theme of women, which is frequently processed in post-2003 novels, are examined on this plane. Consequently, this study examines the structural elements of the novel such as plot, narrator and perspective, character, time, and space, as well as language and stylistic features, narrative techniques, and core themes, thereby revealing the author's skill in weaving these elements and techniques together within a cohesive whole, alongside his literary value within the modern Iraqi novel.