Slap lezyonunun artroskopik tamirinde glenoid halkaya saat 12 yönünde yerleştirilen ankorun en uygun giriş yerinin belirlenmesi
- Tez No: 1019665
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEKİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi ve Klinik Anatomi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Nervus suprascapularis'in hekim kaynaklı yaralanmasını azaltmak için glenoid halkadan saat 12.00 yönünde geçecek en uygun ve en güvenilir şekilde ankor yerleştirmenin (drilleme) tarifini yapmak. Giriş: Scapula'nın labrum glenoidale'sinin üst bölümünün ön-arka (SLAP /Superior Labrum Anterior-Posterior) yırtıklarının tamirinde omuz eklemi artroskopisi sıklıkla uygulanan yöntemdir. Bu yöntemde, uygun şekilde ankor yerleştirmek için glenoid halkanın kemik bölümü oyulur (drillenir) ve labrum glenoidale kemiğe bağlanarak dikilir. Yapılan çalışmalarda drilleme sırasında oyma aletinin ucunun (drilin) kemiğin duvarını delerek açığa çıktığı gösterilmiştir. Bu bölgede nervus suprascapularis bu nedenle risk altındadır ve yaralanmaları bildirilmiştir. Gereç ve Yöntemler:“Sectra IDS7”cihazı ile omuz BT'lerinin 3D rekonstrüksiyonu yapıldı. Toplam 100 omuz BT'si çalışmaya dahil edildi. Processus coracoideus'un ucu ile acromion'un antero-lateral kenarı arasındaki uzaklık ölçüldü ve bu mesafe CA çizgisi olarak adlandırıldı. Saat 12.00 yönünden geçen drilin (duvarın diğer tarafından açığa çıkmayacak şekilde) katedebildiği en uzun mesafe not edildi ve bu en uzun kemik tünelinin (TD) çıkış yeri CA çizgisine göre not edildi. Bunun için CA çizgisi 1/3 anterior, 1/3 median ve 1/3 posterior olacak şekilde üç eşit parçaya bölündü. En uzun kemik tünelinin (TD) çıkış yeri bu parçalara göre numaralandırıldı. Bulgular: Ortalama TD (tünel derinliği) 35,7 mm, ortalama CA uzunluğu 34,3 mm olarak bulundu. Omuzlarda sağ-sol taraf açısından anlamlı bir farklılık yoktu. Kadınlarda ortalama tünel uzunluğu erkeklere göre anlamlı olarak kısa bulundu. Örnekler 40 yaş üzerindekiler ve 40 yaş altındakiler olarak iki gruba ayrıldı. Bu gruplar arasında da herhangi bir farklılık saptanmadı. Toplam 5 farklı en uzun kemik tünel çıkış yeri bulundu. Bu 100 adet omuz BT'sinde en uzun kemik tünelinin 7 tanesi acromion ucunun hemen altından (1 numara), 4 tanesi 1/3 posterior parçanın ortasından (2 numara), 44 tanesi 1/3 posterior ile 1/3 median parçalarının kesişiminden (3 numara), 32 tanesi 1/3 median parçanın tam ortasından (4 numara) ve 13 tanesi 1/3 median ile 1/3 anterior parçalarının kesişiminden (5 numara) çıktığı tespit edildi. Sonuçlar: Bulunan ortalama tünel derinliği, uygun ve güvenilir bir ankor/dikiş kancası yerleştirilmesi için yeterli bulunmuştur. Bu güvenilir en uzun tünele, özellikle CA çizgisinin 3 ve 4 numaralı bölgeleri kullanılarak erişilebilir. Böylece sinirin hekim kaynaklı yaralanmasının önüne geçilebilir.
Özet (Çeviri)
During drilling of glenoid rim and anchor insertion to repair SLAP (superior labrum anterior to posterior) lesion, perforation of glenoid wall might occur. Perforation may lead to injury of the suprascapular nerve as reported previously. The purpose of this study was to identify axis of the longest drill depth that passing through 12.00 o'clock in relation with acromion and coracoid process to avoid the risk of the suprascapular nerve injury. Sectra IDS7 multi-touch screen visualization table, a commercially available 3D reconstructor of CT&MR images, was used to reconstruct CT images in 3D. 100 shoulder girdles were included. Coraco-acromial line (CA), extended between the posterior tip of coracoid process and the antero-lateral corner of acromion, was drawn to represent coracoacromial arch. Just under and parallel to CA line, a transvers section was obtained at 12.00 o'clock. The longest drill depth without penetrating glenoid wall and its axis according to CA line were determined in that transverse plan. CA line is divided into three parts as one third posterior(1/3-P), one third middle(1/3-M) and one third anterior(1/3-A) to determine practically axis of the longest drill depth. Totally five different the longest drill depth axis position was found. 7 of 100 axes were next to the tip of acromion (1st), 4 of 100 axes were in the middle of 1/3-P (2nd), 44 of 100 axes were at intersection of 1/3-P and 1/3-M (3rd), 32 of 100 axes were in the middle of 1/3-M (4th), 13 of 100 axes were at intersection of 1/3-M and 1/3-A (5th). Average of the longest drill depth was measured as 35,7 mm. In conclusion, the best position to reach the longest drill depth for anchor insertion is the intersection point of the one third posterior and one third middle part (3) of the CA line. By using the 3rd exit point or close relationship areas of 3rd exit point, iatrogenic injury of the suprascapular nerve can be avoided.