Tekvando'ya özgü aerobik–anaerobik– çeviklik testi performansı ile dikey kuvvet üretimi arasındaki ilişki: Güç platformu tabanlı akut bir inceleme
The relationship between vertical force production and performance in a taekwondo-specific aerobic-anaerobic agility test: An acute force-platform-based analysis
- Tez No: 1019752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, erkek tekvando sporcularında Tekvandoya Özgü Aerobik–Anaerobik–Çeviklik Testi performansı ile Countermovement Jump sırasında güç platformundan elde edilen nöromüsküler performans değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmaya 18–25 yaş aralığında, en az kırmızı kuşak seviyesinde ve aktif olarak yarışan 43 erkek tekvando sporcusu katılmıştır. Dikey kuvvet üretim özellikleri Hawkin Dynamics güç platformunda uygulanan CMJ testiyle değerlendirilmiş; TAAA testinden maksimum, minimum ve ortalama vuruş sayıları ile Vuruş Yorgunluk İndeksi elde edilmiştir. Veriler Shapiro–Wilk testi, Spearman sıra farkları korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analiziyle değerlendirilmiştir. Sıçrama yüksekliği, maksimum (rₛ = 0,703; p < 0,01) ve ortalama vuruş sayısı (rₛ = 0,727; p < 0,01) ile yüksek düzeyde pozitif ilişki göstermiştir. Maksimum vuruş sayısı ile göreceli itici impuls arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur (rₛ = 0,520; p < 0,01). Buna karşılık, frenleme kuvvet gelişim hızı ve Vuruş Yorgunluk İndeksi ile CMJ değişkenleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p > 0,05). Regresyon modelleri maksimum, minimum ve ortalama vuruş sayıları için anlamlı bulunmuş (p < 0,001) ve bu modeller ilgili performans değişkenlerindeki varyansın sırasıyla %54,5, %51,3 ve %54,0'ını açıklamıştır. Bununla birlikte, modele alınan değişkenlerin hiçbiri tek başına anlamlı bir yordayıcı değildir (p > 0,05). Bu bulgular, alt ekstremite patlayıcı kuvveti ve itici faz performansının tekvandoya özgü tekrarlı vuruş performansında önemli olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships between Taekwondo-Specific Aerobic–Anaerobic–Agility Test performance and neuromuscular variables obtained from a force plate during the countermovement jump in male taekwondo athletes. Forty-three actively competing male athletes aged 18–25 years and holding at least a red-belt rank participated in the study. Vertical force-production characteristics were assessed using a CMJ performed on a Hawkin Dynamics force plate, while maximum, minimum, and mean kick counts and the Kick Fatigue Index were obtained from the TAAA test. Data were analyzed using the Shapiro–Wilk test, Spearman rank-order correlations, and multiple linear regression. Jump height was strongly and positively associated with maximum (rₛ = .703, p < .01) and mean kick counts (rₛ = .727, p < .01). A moderate positive relationship was also found between maximum kick count and relative propulsive impulse (rₛ = .520, p < .01). In contrast, braking rate of force development and the Kick Fatigue Index were not significantly related to the CMJ variables (p > .05). The regression models were significant for maximum, minimum, and mean kick counts (p < .001) and explained 54.5%, 51.3%, and 54.0% of the variance in these outcomes, respectively. However, none of the variables included in the models emerged as an individually significant predictor (p > .05). These findings indicate that explosive lower-limb force production and propulsive-phase performance are important determinants of taekwondo-specific repeated-kicking performance.