Farklı diş eksikliği durumlarında çeşitli intraoral tarayıcılarla elde edilen dijital kapanış taramalarının doğruluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy of virtual interocclusal records obtained with different intraoral scanners in various edentulous conditions
- Tez No: 1019804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı posterior diş eksikliği senaryolarının dijital interoklüzal kayıt doğruluğu (gerçeklik ve hassasiyet) üzerindeki etkisini ve bu etkinin farklı optik prensiplere sahip intraoral tarayıcılar arasında değişip değişmediğini değerlendirmektir. Farklı ağız içi senaryoları taklit edebilmek amacıyla altı farklı maksiller ve mandibular model oluşturulmuştur: tam dişli, 46 eksik, 45-46 eksik, 45-46-47 eksik, maksiller ve mandibular unilateral eksik, maksiller ve mandibular bilateral posterior eksik. Modellerin kole bölgelerine referans noktası olarak butonlar yerleştirilmiştir. Doğrusal ölçümler lateral, birinci premolar ve birinci molar dişler bölgelerine tekabül eden bu noktalar arasındaki mesafeler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Her model üç farklı intraoral tarayıcı (iTero Lumina, CEREC Primescan ve TRIOS 5) ile taranmış ve her grup için 11 tekrar yapılmıştır. Elde edilen STL verileri bir metroloji yazılımı (Geomagic Control X) kullanılarak“best-fit”hizalama yöntemi ile referans model üzerine süperimpoze edilmiştir. Dijital kapanış kayıtlarının doğruluğu, kare ortalamalarının karekökü (RMS) ve referans butonlar arasındaki doğrusal ölçüm sapmaları (mm) üzerinden değerlendirilmiştir. Bu veriler üzerinden gerçeklik (trueness) ve hassasiyet (precision) değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle iki yönlü Robust ANOVA (medyan yöntemi), genelleştirilmiş tahmin denklemleri (GEE) yöntemi kullanılmış, çoklu karşılaştırmalar Holm düzeltmesi ve Bonferroni testi ile gerçekleştirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Gerçeklik (RMS) değerleri açısından tarayıcı tipi, model tipi ve bu iki faktörün etkileşimi istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p<0,001). En düşük ortanca RMS değeri iTero Lumina'da 0,032 (0,02:0,05)mm, en yüksek ortanca RMS değeri ise Trios 5 0,063 (0,04:0,08) mm tarayıcıda elde edilmiştir ve tüm tarayıcılar birbirinden anlamlı derecede farklı RMS değerleri sergilemiştir (p<0,05). Model tipi açısından değerlendirildiğinde, RMS değerleri arasında anlamlı fark bulunmuş (p<0,001). En düşük RMS değeri tam dişli modelde 0,034 (0,02:0,04) mm, en yüksek değer ise bilateral posterior eksik modelde 0,056 (0,05:0,08) mm, saptanmıştır. Tarayıcı tipi model tipi etkileşimi de istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş (p<0,001) ve en yüksek RMS değeri TRIOS 5 ile bilateral posterior eksik modelde 0,079 (0,07:0,08) mm, en düşük değer ise iTero Lumina ile tam dişli modelde 0,024 (0,02:0,03) mm elde edilmiştir. Hassasiyet (RMS) bulgularına göre tarayıcı tipi ile tarayıcı tipi model tipi etkileşimi istatistiksel açıdan anlamlı olurken (p<0,001); model tipi ana etkisi anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Hassasiyet iTero Lumina ile taranan model gruplarında en yüksek iken; en düşük hassasiyet Trios 5 tarayıcı ile taranan model gruplarında olmuştur (p<0,05). Doğrusal sapma bulgularına göre tarayıcı, model, buton faktörleri ana etkileri ile tüm ikili etkileşimler ve tarayıcı tipi model tipi buton üçlü etkileşimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,001). Doğrusal ölçüm analizlerinde posterior bölgelerde elde edilen değerlerin anterior bölgeye kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Bulgular, dişsiz boşluk uzunluğu arttıkça dijital kapanış doğruluğunun anlamlı şekilde azaldığını göstermiştir (p<0,05). Primescan tarayıcı referans modellerden en düşük ortalama doğrusal sapma değerini sergilerken; iTero tarayıcı en yüksek doğrusal sapma değerini göstermiştir (p<0,05). Bazı alt gruplarda Trios 5 tarayıcı referans model ile daha az sapma değerlerine sahip olmuştur. Dijital interoklüzal kayıt doğruluğu; kullanılan intraoral tarayıcı, diş eksikliği paterni ve referans noktaların varlığına bağlı olarak anlamlı derecede farklılık göstermiştir. Genel ağız içi doğruluk ve tekrarlanabilirlik açısından iTero Lumina öne çıkarken, doğrusal sapma açısından Primescan daha tutarlı sonuçlar vermiştir. Klinisyenlerin tarayıcı seçiminde yalnızca cihazın genel performansını değil, uygulayacakları özel klinik duruma (dişsiz boşluk uzunluğu ve konumu) göre cihazın davranışını da göz önünde bulundurmaları önerilir. Özellikle posterior diş eksikliklerinin arttığı durumlarda hata riskinin arttığı ve bu klinik senaryolarda dijital kayıtların dikkatle değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this in vitro study was to investigate the impact of different scenarios of posterior tooth loss on the accuracy (trueness and precision) of digital interocclusal records and to investigate whether this impact is different for intraoral scanners based on different optical principles. Six models of the maxilla and mandible were created to simulate different clinical conditions: fully dentate, missing 46, missing 45–46, missing 45–46–47, unilateral edentulous and bilateral posterior edentulous models. The reference points (buttons) were placed in the cervical regions of the models and linear measurements were made on the basis of distances between points corresponding to the lateral, first premolar and first molar regions. The three intraoral scanners used to scan each model were iTero Lumina, CEREC Primescan, and TRIOS 5. The repetitions for each group were 11. Best-fit alignment was used by Geomagic Control X to superimpose STL data onto the reference model. Trueness and precision were calculated from root mean square (RMS) and linear deviations (mm) to evaluate accuracy. Statistical analyses were performed using Two-way Robust ANOVA and Generalized Estimating Equations (GEE) due to non-normal distribution of the data. Holm and Bonferroni corrections were performed (p < 0.05). There were significant differences in trueness (RMS) values by scanner type, model type and their interaction (p<0.001). The lowest median RMS value was obtained with iTero Lumina [0.032 (0.02–0.05) mm] and the highest with TRIOS 5 [0.063 (0.04–0.08) mm] and all the scanners were significantly different (p < 0.05). With respect to model type, the lowest value of RMS was observed in the fully dentate model [0.034 (0.02–0.04) mm] and the highest was in the bilateral posterior edentulous model [0.056 (0.05–0.08) mm]. The scanner×model interaction was also significant (p < 0.001) with the highest RMS value in TRIOS 5 for the bilateral posterior edentulous model [0.079 (0.07–0.08) mm] and lowest in iTero Lumina for the fully dentate model [0.024 (0.02–0.03) mm]. The Precision (RMS) results indicated a statistically significant effect for scanner type and scanner × model interaction (p < 0.001) and no statistically significant main effect for model type (p > 0.05). iTero Lumina showed the highest precision and TRIOS 5 the lowest precision (p < 0.05). Linear deviation results showed that main effects for scanner, model and button factors were statistically significant (p < 0.001) as well as all two-way interactions and the three-way interaction (scanner × model × button). Linear measurements were significantly greater in posterior than in anterior regions (p < 0.001). The accuracy dropped significantly with increasing length of edentulous spans (p < 0.05). Primescan had the least mean linear deviation values while iTero had the maximum (p < 0.05). TRIOS 5 showed lower deviations compared to the reference model in some subgroups. The accuracy of digital interocclusal records varied greatly depending on the type of intraoral scanner, pattern of tooth loss and distribution of reference points. The iTero Lumina shows overall higher accuracy and reproducibility, but linear measurement results were more consistent with the Primescan. However, clinicians should also consider how a scanner performs in specific clinical situations, such as the length and location of edentulous spans, in addition to overall scanner performance. Increased posterior edentulism was associated with increased risk of error, suggesting that in these cases digital records should be carefully evaluated.