Cemil Kavukçu'nun yapıtlarının çocuk yazınının temel ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Cemil Kavukçu's works in terms of the basic principles of children's literature
  1. Tez No: 856444
  2. Yazar: BÜŞRA YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HAMZADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Cemil Kavukçu'nun çocuk yapıtlarının çocuk yazınının temel ilkeleri (karakter, konu, ileti, dil ve anlatım ile resim) açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kavukçu'nun 9-14 yaşındaki çocuklara seslenen 10 yapıtının çözümlemeleri nitel araştırma yöntemlerinden belge incelemesi yoluyla yapılmıştır. Kavukçu'nun yapıtlarının çocuk yazınının temel ilkeleri yönünden genellikle yetkin olduğu saptanmıştır. Kavukçu'nun çocuğa görelik ve çocuk gerçekliği ilkelerini gözettiği, çocukların ilgisini çekebilecek konuları ele aldığı ve bu konuların çocuklara okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırma açısından uygun özellikler taşıdığı belirlenmiştir. Bununla birlikte yazarın birçok yöntemle geliştirdiği başkişilerin çocuk okurun sağlıklı özdeşim kurabileceği bireyler olduğu, yapıtlarda çocukların söz varlığını artıracak biçimde deyim, betimleme ve benzetmelerin yer aldığı ancak yapıtların atasözlerinin varlığı yönünden zayıf kaldığı anlaşılmıştır. İletilerin çocukların düşün evrenini geliştirecek nitelikte olduğu ve yapıtlarda yer alan resimlerin anlatıları çoğunlukla somutladığı belirlenmiştir. Öte yandan yapıtların yabancı sözcüklerden, kurguyu zayıflatan rastlantısallık ve duygusallık ögelerinden arınık olmadığı görülmüştür. Araştırma sonunda incelenen yapıtlara yönelik alan yazını araştırmacılarına ve eğitimcilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate Cemil Kavukçu's children's works in terms of the basic principles of children's literature (character, subject, message, language, expression and picture). The analyzes of Kavukçu's 10 works addressed to children aged 9-14 were made through document analysis, one of the qualitative research methods. It has been determined that Kavukçu's works are generally competent in terms of the basic principles of children's literature. It has been determined that Kavukçu observes the principles of child-relevance and child reality, deals with topics that may interest children, and that these topics have suitable features in terms of giving children the love and habit of reading. observance was the main factor that enabled this. The main characters, developed through many methods, are individuals with whom child readers can identify well. However, it has been understood that the works include idioms, descriptions and analogies in a way that will increase children's vocabulary, but the works are weak in terms of the presence of proverbs. It has been observed that the messages are of a quality that will develop children's imagination and the pictures in the works mostly embody the narratives. On the other hand, it has been determined that the works are not free from foreign words and randomness and emotional elements that weaken the fiction. At the end of the research, suggestions were made to literature researchers and educators regarding the works examined.