Codex Cumanicus'ta kılınış
Actionality in Codex Cumanicus
  1. Tez No: 1019933
  2. Yazar: MERVE KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE YAZICI ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Ontolojik bakımdan insanın dünyayı algılama ve anlamlandırma biçimi, dilde özellikle fiil sözlük birimleri aracılığıyla görünür hâle gelmektedir. Fiil sözlük birimleri yalnızca dil bilgisel zaman içerisinde konumlanan yapılar olmayıp aynı zamanda başlangıç, süreç ve bitiş bakımından eylemlerin kendi iç zamansal aşamalarını temsil eden dil birimleridir. Dil bilim çalışmalarında bu iç zamansal yapı, kılınış kavramıyla karşılanmaktadır. Bu çalışmada, Kıpçak grubu Türkçesinin önemli eserlerinden biri olan Codex Cumanicus'taki fiil söz varlığı kılınış bakımından incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, eserde yer alan fiil sözlük birimlerinin temsil ettiği eylemlerin iç zamansal yapılarını ve gerçekleşme tarzlarını ortaya koymaktır. Araştırmada Johanson'un (1971, 2000) kılınış sınıflandırması esas alınmış; incelemede sözlüksel-anlamsal yaklaşım benimsenmiştir. Bununla birlikte tekkerelik ve yinelemeli özellikler dikkate alınarak mevcut sınıflandırmaya ekleme yapılmıştır. Çalışmanın verileri, Codex Cumanicus'tan doküman analizi yöntemiyle elde edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda fiil sözlük birimlerinin, farklı anlamlarıyla beraber, hâl ekleri, türetim ekleri, art fiiller ve eklentiler gibi etmenlerle, kısacası dönüşümlüleştirme/dönüşümsüzleştirmeye yarayan kılınışsal belirleyicilerle kurduğu etkileşimin ona yeni bir kılınış çerçevesi çizdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan, fiil sözlük birimlerinin bir kılınış potansiyeline sahip olduğu ve bu potansiyeli, etkileşime girdikleri etmene bağlı olarak açığa çıkardıkları tespit edilmiştir. Çalışmanın, Kıpçak grubu Türkçesinde ve genel bir çerçeveyle Türkçede eylemlerin nasıl tasavvur edilip dile aktarıldığının anlaşılmasına ve Türk dilleri üzerinde kılınış üzerine yapılacak karşılaştırmalı araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
From an ontological perspective, the way humans perceive and make sense of the world is made visible in language, particularly through verb lexems. Verb lexems are not merely structures situated within grammatical time; they are also linguistic units that represent the inherent temporal phases of actions in terms of their beginning, process, and end. In linguistic studies, this inherent temporal structure is referred to as“actionality.”In this study, the verb vocabulary of the Codex Cumanicus, one of the significant works of the Kipchak group of Turkish, has been examined in terms of aspect. The primary aim of the study is to reveal the inherent temporal structures and modes of realization of the actions represented by the lexems in the text. Johanson's (1971, 2000) actionality classification served as the basis for the research, and a lexical-semantic approach was adopted in the analysis. Additionally, additions have been made to the existing classification, taking into account semelfactive and iterative features. The data for the study were obtained from the Codex Cumanicus using document analysis methods. The study found that the interaction between verb lexems - along with their various meanings - and factors such as case endings, derivational suffixes, post verbs, and affixes - in short, actionality determinants that serve to achieve transformativization or non-transformativization of verb lexems - establishes a new actionality framework for them. In this regard, it was determined that verb lexems possess actionality potential and that this potential is realized depending on the element with which they interact. It is believed that this study will contribute to understanding how verbs are conceptualized and expressed in the Kipchak group of Turkic languages and in Turkic languages more generally, as well as to future comparative research on actionality in Turkic languages.