Konya Bilim Merkezinde gerçekleştirilen atölye çalışmalarına yönelik fen bilimleri öğretmenleri ve bilim merkezi rehberlerinin görüşleri
Science teachers' and science centre guides' views on workshop activies conducted at the Konya Science Centre
- Tez No: 1019944
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Konya Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilen atölye çalışmalarına ilişkin fen bilimleri öğretmenleri ile bilim merkezi rehberlerinin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada atölye çalışmalarının fen öğretim sürecindeki yeri, fen bilimleri dersi kazanımlarıyla ilişkisi, uygulama sürecinde ortaya çıkan güçlü yönleri, karşılaşılan güçlükleri ve geliştirilebilir boyutları ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden bütüncül tek durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Araştırma kapsamında ortaokul fen bilimleri dersi konu alanları ve kazanımları dikkate alınarak Cezerî'nin Otomatı, Rasat Uydusu, Şehrini Işıklandır, Telgrafla Haberleşme ve Mimari Harikalar adlı beş farklı atölye çalışması araştırmacı tarafından hazırlanmış ve uygulanmıştır. Atölyelerin içerikleri, uygulama basamakları ve malzeme listeleri araştırmacı tarafından oluşturulmuş; uygulamalar 6-7 Aralık 2025 tarihlerinde Konya Bilim Merkezi ortamında gerçekleştirilmiştir. Atölye çalışmaları bilim merkezine gelen ziyaretçi öğrencilere uygulanmış; fen bilimleri öğretmenleri ve bilim merkezi rehberleri ise bu süreci gözlemleyerek uygulama sonrasında görüş bildirmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, ölçüt örnekleme yoluyla belirlenen beş fen bilimleri öğretmeni ve iki bilim merkezi rehberi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, atölye uygulama sürecine ilişkin araştırmacı gözlem notları ile atölye sürecini gözlemleyen beş fen bilimleri öğretmeni ve iki bilim merkezi rehberiyle uygulama sonrasında gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Böylece verilerin bir bölümü araştırmacının uygulama sürecindeki gözlem notlarından, diğer bölümü ise fen bilimleri öğretmenleri ve bilim merkezi rehberlerinin görüşlerinden toplanmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin görüşleri, atölyeleri kendi öğrencileriyle uygulamalarına dayalı bir deneyim olarak değil, Konya Bilim Merkezi'nde yürütülen atölye sürecini gözlemlemeleri sonucunda oluşan fen öğretimi açısından değerlendirmeler olarak ele alınmıştır. Bilim merkezi rehberlerinin görüşleri ise atölyelerin uygulanışı, materyal kullanımı, öğrenci katılımı, süre yönetimi ve bilim merkezi işleyişi açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla çözümlenmiş ve bulgular dört tema altında düzenlenmiştir. Araştırma bulgularına göre atölye çalışmalarının soyut fen kavramlarının somutlaştırılması, öğrencilerin materyallerle etkileşim kurması, yaparak yaşayarak öğrenme deneyimi edinmesi ve fen konularına yönelik ilgi ile merakın desteklenmesi açısından katkı sağlayabilecek nitelikte olduğu belirlenmiştir. Ayrıca atölyelerin elektrik devreleri, basit makineler, haberleşme teknolojileri, uzay araştırmaları, enerji ve mühendislik- tasarım gibi fen bilimleriyle ilişkilendirilebilecek konu alanlarıyla bağlantı kurulmasına imkân sunduğu görülmüştür. Bununla birlikte uygulama sürecinde zaman yönetimi, kalabalık grupların yönlendirilmesi, öğrencilerin farklı hazır bulunuşluk düzeyleri, dikkat dağınıklığı ve materyal kullanımına ilişkin bazı güçlüklerin ortaya çıkabildiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, Konya Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilen atölye çalışmalarının fen bilimleri öğretimini destekleyen, öğrencilerin aktif katılımını teşvik eden ve soyut fen kavramlarının somutlaştırılmasına katkı sağlayan okul dışı öğrenme uygulamaları olarak değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte atölye sürecinin etkililiğinin yalnızca kullanılan materyallerle değil; uygulama süresi, grup yoğunluğu, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyi, öğretmenlerin süreci gözlemleme biçimi ve bilim merkezi rehberlerinin yönlendirme rolüyle birlikte şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the views of science teachers and science centre guides on workshop activities conducted at Konya Science Centre. The study focused on the role of these workshop activities in the science teaching process, their relationship with science curriculum outcomes, the strengths and difficulties that emerged during implementation, and the aspects that could be further improved. The study was designed as a holistic single-case study, one of the qualitative research designs. Within the scope of the study, five different workshop activities, namely Cezerî's Automaton, Rasat Satellite, Light Up Your City, Communication via Telegraph, and Architectural Wonders, were designed and implemented by the researcher by taking into account the subject areas and learning outcomes of the secondary school science curriculum. The contents, implementation steps and material lists of the workshops were prepared by the researcher, and the activities were carried out at Konya Science Centre on 6–7 December 2025. The workshop activities were implemented with visiting students at the science centre, while the science teachers and science centre guides observed the process and shared their views after the implementation. The study group consisted of five science teachers and two science centre guides selected through criterion sampling. The data were obtained from the researcher's observation notes related to the workshop implementation process and from semi-structured interviews conducted after the implementation with the five science teachers and two science centre guides who had observed the workshop process. Thus, part of the data was collected from the researcher's observation notes during the implementation process, while the other part was collected from the views of science teachers and science centre guides. The views of the science teachers were not considered as experiences based on implementing the workshops with their own students, but as evaluations formed through their observation of the workshop process conducted at Konya Science Centre in terms of science teaching. The views of the science centre guides were evaluated in relation to the implementation of the workshops, material use, student participation, time management and the functioning of the science centre. The data were analysed through content analysis, and the findings were organised under four themes. According to the findings, the workshop activities were found to have the potential to contribute to the concretisation of abstract science concepts, students' interaction with materials, hands-on learning experiences, and the development of interest and curiosity towards science topics. It was also found that the workshops enabled connections to be established with subject areas related to science, such as electric circuits, simple machines, communication technologies, space research, energy, and engineering design. However, some difficulties were also identified during the implementation process, including time management, guiding crowded groups, students' different levels of readiness, distraction, and material use. As a result, the workshop activities conducted at Konya Science Centre were considered as out-of-school learning practices that could support science teaching, encourage students' active participation, and contribute to the concretisation of abstract science concepts. In addition, it was concluded that the effectiveness of the workshop process was shaped not only by the materials used, but also by the duration of the implementation, group size, students' readiness levels, the way teachers observed the process, and the guiding role of science centre guides.